Spis treści nr 3/2013

Życzenia

 

Wszystkim naszym Czytelniczkom oraz Towarzyszkom Życia naszych Czytelników składamy gorące życzenia:

Szczęśliwego marca, kwietnia i całego roku,
spełnienia marzeń i planów
i żebyście miały pociechę ze swoich facetów

Redakcja

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Z początkiem roku odbywa się podsumowanie i ocena wyników pracy w wielu firmach. Patrząc na nasz transport przez taki pryzmat, można powiedzieć, że rok 2012 ...

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Małgorzatą Kulis, dyrektorem zarządzającym Volvo Truck Center Polska

Aktualności

8
 

First Choice to zupełnie nowy program obejmujący używane ciężarówki DAF wyprodukowane w ciągu ostatnich lat. Przeznaczony jest wyłącznie dla europejskich dealerów DAF.

Opony HSR wprawiają w ruch słynne londyńskie diabelskie koło – London Eye. Natomiast 72-kołowa samobieżna platforma startowa wykorzystywana przez NASA wyposażona została w opony HTR.

Ekstremalne warunki, błoto, gliniaste podłoże, rozlewiska. To nie kolejna edycja offroadowego rajdu, ale codzienność dla pięciu Zetrosów pracujących w kopalni węgla brunatnego w Bogatyni.

15 stycznia br. siedlecka firma Express Inter Auto odebrała w serwisie Renault Trucks, prowadzonym w Białej Podlaskiej przez spółkę Biascan, 20 nowych ciągników Renault Magnum 480 DXi.

Prezentacja

16
 

Testowy Actros 1843 LS Euro-6 jest przygotowany do ciągnięcia zestawów o DMC 40 t, a waży ok. 6750 kg. Gdyby zastosować krótką kabinę, można by obniżyć ciężar własny do ok. 6400 kg.

Rynek

Hella

21
 

Wprawdzie akurat nadciąga 20-lecie funkcjonowania polskiego przedstawicielstwa, ale nie tyle jubileusz, co nowe zadania zaprzątają uwagę niedużej, ok. 30-osobowej załogi Hella Polska. Mówił o niej na konferencji prasowej szef oddziału Michał Koszałka.

Uroczyście z udziałem zaproszonych gości ze świata transportu, Iveco Polska zorganizowało premierę  nowego Stralisa Hi-Way w Warszawie.

Stabilny rok 2012

30
 

Sprzedaż ponad 16 tys. nowych ciężarówek oznacza spadek o tylko 3,9%, ale ważniejszą informacją jest to, że nasz rynek przechylił się jeszcze bardziej w stronę ciężkiej floty.

Mercedes zadowolony

32
 

Nowy dyrektor Mercedes-Benz Polska Niels Kowollik nie objął stanowiska w najłatwiejszym czasie, ale i tak, podsumowując rok 2012, mógł deklarować zadowolenie z osiągniętych wyników. 

Od stycznia br. w grupie Volvo zaszły spore zmiany. Reorganizacja związana jest z decyzją sprzed 12 lat, gdy Volvo kupiło Renault. Nadszedł czas pełniejszego wykorzystania wszelkich możliwości, jakie może nieść fuzja koncernów.

Nie wiemy, czy trzeci z nowej gamy Mercedesów nazywa się Arocs dlatego, że na A zaczyna się imię szefa Daimlera Andreasa Renschlera?

Reportaż

28
 

Nie wszystko w polskim transporcie zaczęło się na samym początku transformacji. Z końcem lat 90. też sporo się działo.

Samouczek

31
 

Żaden kierowca, a już najbardziej ten, któremu się spieszy, bądź ten, który wolałby coś ukryć, nie znosi kontroli. Niestety, już odpowiednie służby zadbały o to, by Wam się w drodze nie nudziło.

Informacje

Prawo jazdy po nowemu

36
 

Od 19 stycznia 2013 r. mamy nowe zasady ubiegania się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Zmiany dotyczą szczególnie procedur...

22 stycznia br. w murach Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej miało miejsce wydarzenie, o którym marzy każda techniczna uczelnia.

W oparciu o doświadczenia centrali, ZF Friedrichshafen AG w Polsce rusza z bardzo atrakcyjną akcją szkolenia mechaników i właścicieli warsztatów nie tylko tych, które należą do programu Original Sachs Service.

Szkolenia

40
 

25 stycznia br. w Warszawie miało miejsce seminarium, w którym uczestniczyli twórcy specjalnej szkoły eko-jazdy, instruktorzy, szefowie transportowych flot i dziennikarze.

Wskazówki ekspertów

45
 

Poprosiliśmy instruktorów z siedmiu firm o przypomnienie najważniejszych zasad jazdy oszczędnej. Dziś instruktor Marek Wawer z Trucker Academy Mercedes-Benz Polska.

Kulisy transportu

41
 

Kiedy w 2001 r. Monika Łacna kończyła Wyższą Szkołę Morską, wydział marketing i zarządzanie, ani przez chwilę nie myślała, że jej dorosłe życie rozpocznie się od rozstania z domem, rodziną i…narzeczonym.

Andrzej Świgost jest doskonale znany kibicom wyścigów ciężarówek nie tylko w Polsce. Mało kto jednak wie, że swą pasją zaraził najstarszą córkę Kingę, która zadebiutowała u jego boku w charakterze pilota…

Alina Bieryt jest małżonką Stefana oraz matką Rafała i Piotra, załogi ścigającej się ciężarówką w terenowych rajdach.

Klub

44
 

Rozpoczęło się typowanie kandydatur na wyborcze listy do poszczególnych regionów. Czas na podsumowanie dotychczasowej pracy SKPT i oczywisty dalszy rozwój naszej organizacji.

Co prawda podstawowa wersja Doblo o rozstawie osi 2,7 m ma ładownię na 3,4 m3 i ładowność 750 kg, ale już wersja maxi z rozstawem 3,1 m zmieści z tyłu 4,2 m3 i zabierze 1000 kg (z kierowcą).

DKV

Czy Ecotaxe podniesie koszty polskich przewoźników?

49
 

Tematem numer jeden w drugiej połowie 2013 r. będzie wprowadzenie przez Francję nowego podatku w formie opłaty drogowej. Przyjęto dla niego nazwę Ecotaxe.

Panorama firm

50
 

Jeśli porównać Trans-Dan do typowych firm  MTD, może wydawać się inna. Nawet w tym, że wywodzi się z dolnego segmentu transportowego i po 12 latach wcale go nie zarzuciła.

Technika

52
 

Skrzynia biegów pośredniczy w przenoszeniu momentu obrotowego silnika na koła, m.in. zwiększając jego wartość czasem nawet kilkunastokrotnie.

Przez lata pracy zjeździł praktycznie całą Europę, a do „zdobycia” zostało mu zaledwie parę państw na naszym kontynencie z Portugalią na czele. Najmilej wspomina jednak kierunki skandynawskie…

Lekarz

„Baba” za kierownicą

58
 

Przez lata w naszym kraju funkcjonował stereotyp, że kobieta za kierownicą stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, mimo że jeżdżących pań w ostatnich latach lawinowo przybyło.

Sonda

62
 

Kierowcy Zdecydowaną większość czasu spędzają oni w trasie. Byliśmy więc ciekawi, co na ten temat mają do powiedzenia ich żony, na barkach których spoczywa wówczas prowadzenie domu i wychowywanie dzieci…

Historia

66
 

W trakcie 19. Trakerskiego Spotkania można było obejrzeć trzy radzieckie ciężarówki. Dwie już opisaliśmy (ZiŁ 164 w „PT” 8/2012 i GAZ 66 w nr 10/2012). Czas zatem na prezentację trzeciej.

„Polski Traker”, jak zwykle, kibicował załogom ciężarówek. Wrażeniami z tegorocznej imprezy podzielił się z nami kierowca Grzegorz Baran, który jechał z numerem 540.

W środę, 6 lutego br., słynny prestiżowy warszawski klub muzyczny Hard Rock Cafe Warsaw zamienił się w autentyczny honky-tonk bar rodem z Nashville, będąc gościnnym gospodarzem niezwykłego koncertu.

Najważniejszym wydarzeniem w świecie muzyki country tuż po Pikniku w Mrągowie jest Gala Muzyki Country, czyli uroczysty koncert najlepszych polskich wykonawców tego gatunku muzyki.

Żartem

72
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

Eurotax

77
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...