Spis treści nr 04/2015

 

files/polski-traker-bus/2015/02/zyczenia.jpg

Humor

 

Spis treści

 

Od redakcji

 

Od redakcji

 

Być może niektórych czytelników to dziwi, ale sprawy dojrzały, naszym zdaniem, do poważnego zajęcia się nimi. Chodzi nam o sprawy warunków zatrudniania kierowców zawodowych i wywiad ze związkowcem z „Solidarności”.

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Tadeuszem Kucharskim, przewodniczącym Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ „Solidarność”

Aktualności

8
 

Z udziałem prezesa firmy Europart Pierre’a Flecka oraz szefa Europartu Polska SA Karola Proznera odbyło się otwarcie 27. już sklepu firmy dystrybuującej części zamienne do samochodów użytkowych Europart.

Katowicka firma Alcopper Trans Logistics odebrała kluczyki do ciągników DAF XF 460 z kabiną Space Cab. Przekazanie było elementem wymiany floty katowickiej firmy, której WTC dostarczy aż 34 nowe pojazdy.

25 lutego br., premier Holandii Mark Rutte przekazał milionową ciężarówkę DAF wyprodukowaną w Eindhoven. Kluczyki do ciężarówki z rąk Premiera odebrał Bálint Révész z węgierskiej firmy transportowej o tej samej nazwie, która specjalizuje się w transporcie masowym i przewozie paliw.

100. tysięczna naczepa Schmitz Cargobull z zakładu w Gotha trafiła do zajmującej się transportem materiałów sypkich i śmieci firmy Schuster KG.

Prezentacja

 

Układ napędowy pochodzi z ciężkich odmian transportu, ale parametry użytkowe podwozia P 250 spełniają wymagania dystrybucji.

Drugi obok Mercedesa globalny dostawca ciężarówek dokonał w styczniu br. znacznych zmian organizacyjnych i strukturalnych w koncernie.

To, że nowych ciężarówek polscy przewoźnicy kupili trochę mniej w ub. roku nie musi oznaczać, że tak samo było z naczepami.

O szalenie ważnych problemach dotyczących wynagrodzeń kierowców mówią oni sami, mówią przewoźnicy, a my zapytaliśmy także polityków, posłów z Sejmowej Komisji Infrastruktury.

Szkolenia

26
 

Od 2 stycznia 2015 roku na egzaminie państwowym dla kandydatów na prawo jazdy pojawił się kolejny element części praktycznej.

Ponieważ wdrożenie rozporządzenia WE 165/2014 nie znalazło swego uregulowania w polskich przepisach i mamy na dzień dzisiejszy brak komfortu w sprawie dokumentacji okresów innych prac niż prowadzenie pojazdu.

Eksploatacja

28
 

Pisząc ostatnio o nowej serii pojazdów DAF Transport Efficiency, skupiliśmy się na zmianach w układach napędowych, nowej aerodynamice i systemach wspomagania kierowcy, jak PCC.

Nowości

30
 

Jest kilkadziesiąt powodów, by jeździć samochodami na gaz, ale są dwie przeszkody. Infrastruktura dostaw gazu i zasięg pojazdu na jednym tankowaniu.

Informacje

33
 

Nie tylko jazda jednym z dziesięciu specjalnie przygotowanychwyścigowych BMW E46 na torze... także wiele innych atrakcji czeka na uczestników Sachs Race Cup 2015 organizowanych po raz kolejny przez ZF.

Kontrole

34
 

W lutym br. w Krakowie, na wniosek strony społecznej na spotkanie do swej siedziby zaprosił szef WITD Michał Pierzchała.

Jeżeli kierowca wraca do Polski spoza UE i ma w swojej kabinie mięso lub produkty mięsne lub mleko lub produkty mięsne musi pamiętać o surowych procedurach związanych z przywożeniem takich produktów.

Rewolucje TSL to projekt zainaugurowany we wrześniu 2014 r. Jego celem jest wskazanie, jakie korzyści ekonomiczne może przynieść firmie korzystanie z wiedzy i narzędzi zewnętrznych usługodawców branży transportowej.

W 22. edycji konkursu na „Ciężarówkę Roku w Polsce” wygrało Volvo FH. Rywalizacja była trudna, bo na rynku pojawiły się równocześnie lub później inne nowe samochody.

Kolejna edycja konkursów na Ciężarówkę i Stację Roku za nami. Spośród wszystkich głosów oddanych zarówno tradycyjnie na kuponach, jak i poprzez Internet oraz SMS-y od klubowiczów rozlosowaliśmy nagrody.

 

Drogi

44
 

To, że Kraków jest przez decydujących o inwestycjach drogowych traktowany po macoszemu, łatwo zauważyć.

Klub

 

Na marcowym spotkaniu Walne Zgromadzenie Delegatów podsumowało rok 2014, ale również przyjęło rezygnację.

Traker radzi

48
 

Przebieg cofania zestawem złożonym z ciągnika (samochodu ciężarowego) i przyczepy wyposażonej w układ kierowniczy w dużym stopniu zależy od budowy podwozi pojazdów go tworzących.

Minitest

50
 

Najmniejszy z użytkowych Fordów występuje zarówno jako pojazd do przewozu towarów, jak i w wersji pasażerskiej Tourneo Courier.

Kierowcy, którzy przewożą towary niebezpieczne pojazdem oznakowanym tablicami barwy pomarańczowej muszą pamiętać o spełnieniu szeregu obowiązków, wynikających z Umowy ADR.

Tym razem Ogólnopolskie Seminarium Szkoleniowe ADR odbyło się po raz pierwszy poza granicami województwa małopolskiego, bo w podkieleckiej Cedzyni.

Panorama firm

56
 

Pierwsza firma Grupy Enterprise rozpoczęła działalność w Szczecinie dokładnie przed ćwierćwieczem, w roku 1990.

Technika

58
 

W kołach ukrywa się energia, która zwykle przyczynia się do powstawania strat paliwa. Regularnie przeprowadzana obsługa techniczna zmniejsza jej potencjał.

Tuning

60
 

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i dobrze znanym bywalcom zlotów jest Volvo FH 16 700 Globetrotter XL z 2010 r., popularna „maczeta”, którego właścicielem jest Paweł Lutostański, szef firmy Euro-Trans z Łomży.

Na rynku od wielu lat trwa swoista walka producentów ciężarówek, by stworzyć pojazd optymalny zarówno dla przewoźnika, jak i kierowcy. O to, co powinno go cechować zapytaliśmy kierowców.

Historia

64
 

To Mercedes-Benz LKW 813. Mała ciężarówka o bardzo charakterystycznej, krótkiej kabinie. Pojazdy tej serii były produkowane w latach 70. i na początku 80. ubiegłego wieku.

Ekipa Super Rally / Bernat Sport rajdem zimowym w Czarnym Dunajcu, rozgrywanym 27-28 lutego, rozpoczęła sezon 2015. Zimowe otwarcie u podnóża Tatr zgromadziło na starcie 86 załóg, co jak na tę porę roku jest bardzo dobrym wynikiem.

Rozmowa ze zwycięzcą Dakaru 2015 Ajratem Mardiejewem

Samouczek

69
 

Czy znacie wszystkie konwencje dotyczące transportu? Oczywiście wypadałoby się choć trochę w tej materii orientować, a już na pewno znać poprawne odpowiedzi podczas egzaminu na kwalifikację wstępną.

Muzyka

70
 

Były czasy, kiedy wokalista wychodzący na scenę musiał mieć głos. Czasy Elvisa Presleya, Roya Orbisona, Jima Reevesa. Te dobre czasy piosenki przypomina nam Mariusz Kalaga, artysta o głosie jaki obecnie tak trudno już usłyszeć.

Żartem

72
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

Eurotax

77
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...