Spis treści nr 05/2015

Od redakcji

 

Nie mogliśmy się spodziewać, że sprawa płacy minimalnej (8,5 euro) zostanie jakoś załatwiona zaraz po tym, jak wybuchła w styczniu. Trochę więcej nadziei mogliśmy mieć w odniesieniu do sprawy noclegów i ryczałtów noclegowych. Ani w jednej, ani w drugiej sprawie nic się nie wydarzyło. A właściwie, przepraszam, wydarzyło się jedno – odbyły się protesty na różnych szczeblach, o których piszemy. To jest ważne, bo transport polski generalnie był bardzo spokojny i rzadko podnosił głos.

Wywiad

 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Markiem Zawistowskim, dyrektorem sprzedaży Renault Trucks

Dyrektor handlowy firmy Kamaz Polska Wojciech Traczuk podkreśla, że jego firma zwiększa dostępność dla klientów kompletnych pojazdów – podwozi Kamaz wraz z gotowymi zabudowami.

200 ciągników siodłowych Mercedes-Benz Actros ze specjalną kabiną przystosowaną do zabudowy autotransporterów będzie jeździć pod logo swarzędzkiej firmy STS. Ten największy w Polsce dystrybutor samochodów osobowych rozpoczął modernizację swojej floty, liczącej 250 jednostek. Pierwszych 50 Actrosów właśnie wyrusza na trasy.

Grupa Nagel podjęła współpracę ze stowarzyszeniem DocStop. Jako nowy partner programu pomagającemu kierowcom mającym problemy zdrowotne w drodze logistyczna grupa będzie wspierała akcję organizacyjnie, a także finansowo.

W Bratysławie odbył się drugi regionalny finał konkursu dla mechaników – Scania Top Team. Zespoły z Europy spotkały się, aby rywalizować o dwa z sześciu miejsc w światowym finale, który organizowany będzie w grudniu br. w Södertälje (Szwecja).

Test

16
 

W ostatnich latach Volvo daje się poznać jako jeden z najbardziej innowacyjnych producentów samochodów użytkowych. Nowe FH jest partią dla tych, dla których transport jest czymś więcej niż tylko przewożeniem ładunków.

Problemy

24
 

Bierność polskiego rządu wobec problemów sygnalizowanych od lat przez przewoźników działających w transporcie międzynarodowym była powodem blokad zorganizowanych przez przedstawicieli ZMPD na drogach całego kraju.

Zaraz po słynnej akcji protestacyjnej, którą w kilkudziesięciu miejscowościach kraju zorganizowali przewoźnicy drogowi 23 marca br., stowarzyszenia przewoźnicze pięciu krajów Europy Środkowej przygotowały akcję na wyższym szczeblu.

Sonda

26
 

23 marca przewoźnicy zablokowali w kilkunastu miejscach ważne drogi krajowe, skrzyżowania oraz dojazdy do przejść granicznych.

Reportaż

30
 

Przez lata Unimog zmieniał się i ewoluował. Pierwotna koncepcja ciągnika terenowego przetrwała nawet kryzys w latach 80., bo konstruktorzy nie radzili sobie z wytwarzaniem jednego modelu do bardzo różnych zadań.

Po czteroletniej przerwie powróciła największa w Polsce prezentacja podwozi samochodowych oraz maszyn budowlanych.

Tradycyjnie organizowana wiosną impreza MAN Trucknology Days to nie tylko wielka wystawa sprzętu.

Firma Renault zorganizowała największą prezentację zabudów i modyfikacji nadwozi swoich pojazdów dostawczych.

Szkolenia

36
 

Nie jest lekko i łatwo w branży szkoleń kierowców. Choć potrzeba ich tysiące, na kursy przychodzą setki.

Zapraszamy wszystkich kierowców chcących sprawdzić swoje umiejętności w rywalizacji na torze i nie tylko.

Aż osiem nowych zewnętrznych siłowni treningowych dla kierowców uruchomiła w ostatnim czasie wrocławska Fundacja Truckers Life.

Traker radzi

46
 

Charakterystyka zewnętrzna dotyczy zmian parametrów takich jak moc i moment obrotowy, a także jednostkowego zużycia paliwa w zakresie prędkości obrotowej wału korbowego silnika pracującego z pełnym gazem.

Drogi

52
 

Gdy chodzi o infrastrukturę drogową, różnice między regionami kraju są dość spore. Kolejne programy inwestycyjne powinny raczej wyrównywać, niż pogłębiać różnice.

 

Panorama firm

54
 

Z racji faktu, że Roman Miąsko równolegle prowadzi również sprzedaż kruszywa wielu klientów pozyskuje niejako kompleksowo sprzedając i równocześnie dowożąc im zamówiony towar.

Kontrole

56
 

Jednym z najskuteczniejszych narzędzi wykorzystywanych przez Służbę Celną jest kontrola przewożonych towarów na drogach, gdyż daje możliwości wykrycia sprawców na „gorącym uczynku”.

ADR

60
 

Naciski na osie i DMC dla sztuk przesyłki oraz cystern;pojazdy ponadnormatywne i ładunki niepodzielne oraz budowa pojazdów to tylko niektóre z tematów poruszonych na ogólnopolskim seminarium adr w Cedzyni.

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje, zmieniająca się w cyklach dwuletnich, Umowa europejska dotyczącą międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (Umowa ADR), w wydaniu 2015-2017.

 

Samouczek

61
 

Najłatwiejsze pytania w testach egzaminacyjnych na kwalifikację wstępną. Ale czy wszystkie zamieszczone poniżej i czy… aby dla wszystkich są rzeczywiście łatwe?

W swój pierwszy zagraniczny kurs pan Kazimierz wybrał się Liazem do Amsterdamu. Nie ukrywa, że wówczas towarzyszyły mu pewne lęki i obawy choćby z tego względu, że nie znał języka, a wiele formalności trzeba było dopełnić na granicy.

I tak na warsztat trafiła ciężarowa wywrotka Premium 385 z roku 1997. Jak sam przyznaje, „Renówkę” udało mu się kupić w 2010 r. po przystępnej cenie, niemniej była w opłakanym stanie, stąd koniecznością była jej renowacja.

Tym razem uczestnicy pięciokrotnie zaliczyli dwa szybkie, ale i techniczne odcinki testowe o bardzo zróżnicowanych nawierzchniach.

Muzyka

70
 

To przede wszystkim dojrzały artysta, obdarzony silnym, ciepłym, charakterystycznym głosem.

 

Żartem

72
 

Giełda

Eurotax

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...