Spis treści nr 06/2015

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Prawdopodobnie najbardziej hitową informacją tego wydania jest zapowiedź wprowadzenia inteligentnych tachografów trudniejszych do oszukania niż obecne. Europa zorientowała się, jak duża jest skala manipulacji przy urządzeniach elektronicznych nadzorujących pracę kierowców i naciska na rozpoczęcie akcji wymiany już za rok. Z doświadczenia wiadomo, że może zdarzyć się poślizg, ale to tylko może lekko odwlec moment, gdy kontrola czasu jazdy będzie ostrzejsza.

Rozmowa „Polskiego Trakera” z przewodniczącym Polskiej Unii Transportu Leszkiem Ludą

Unimog może jeździć po bezdrożach, ale także po… torach kolejowych! Co więcej, może na nich ciągnąć składy kolejowe do łącznej masy 1000 t. Już niedługo pięć takich samochodów będzie obsługiwać pociągi PKP Intercity na trasie Przemyśl – Szczecin.

W czasie targów Transport Logistic w Monachium Gyorgy Waberer, szef trzeciej największej firmy transportowej Europy, oraz Andreas Schmitz, członek zarządu Schmitz Cargobull, podpisali kontrakt na zakup kolejnych 500 naczep.

Eberspächer wprowadza elektryczne postojowe klimatyzacje, które można montować do starszych ciężarówek, o mocy do 1,4 kW. Dzięki płaskiemu kształtowi można je montować na wysokich kabinach. Druga generacja klimatyzatorów elektrycznych Cooltronic G2 ma się składać z trzech modeli.

Italiana Rimorchi srl., nowo założona włoska spółka zależna, która w całości należy do firmy Wielton SA, wzbudziła ogromne zainteresowanie na Targach Transpotec w Weronie. Pojawienie się nowego gracza na rynku przyciągnęło na stoisko firmy tłumy, w tym wielu dostawców.

Test

16
 

Zgrabna bryła kabiny zgodnie z oczekiwaniami zachowała niską masę, choć jest całostalową konstrukcją (kataforeza, cynkowanie). Pneumatyczne zawieszenie dość dobrze z nią współpracuje, zapewniając przyzwoity komfort.

Informacje

24
 

Castrol ma kilka olejów silnikowych, ale teraz porządkuje ofertę i wprowadza na rynek rodzinę olejów do ciężarówek Vecton.

Branża przez cały maj br. żyła w napięciu, bo czekała na decyzje co do płacy minimalnej dla kierowców w Niemczech. Jednak końcówka maja przyniosła tylko częściowe rozwiązanie, a nie zakończenie problemu.

 

Burzliwy rozwój polskiego i wschodnioeuropejskiego transportu drogowego przyniósł także mniej pożądane zjawiska, w tym np. oszustwa przeciwko czasowi pracy kierowców.

Na poligon w Radziejowicach Mercedes ściągnął wszystko, czym dysponuje w off- roadzie. Zaczynając od Actrosów budowlanych, przez Arocsa do Unimoga, a nawet terenowej G-klasy.

38
 

Reprezentant Polski najlepszy w konkursie Ecolution, a Danii – na najwyższym podium.

Z okazji marcowego święta firma DAF Trucks Polska zaprosiła swoje klientki na pełną przyjemności wycieczkę do Holandii, ojczyzny XF-a i… tulipanów.

W zorganizowanym po raz czwarty przez DAF Trucks Polska konkursie tytuł „Dealera Roku” zdobył oddział w Świdniku należący do grupy Wanicki.

Podczas wiosennej, corocznej konferencji prasowej przedstawiciele firmy Continental Opony Polska podsumowali sprzedaż ogumienia w roku 2014 oraz na początku 2015.

Zaledwie przed rokiem Daimler pokazał pod Magdeburgiem, ale na zamkniętej autostradzie, swój projekt studyjny o nazwie Super Truck, czyli ciężarówkę potrafiącą jechać bez kierowcy.

Nowości

36
 

Światowa premiera 6. generacji Volkswagena Transportera odbyła się oczywiście w Amsterdamie, bo tam urodził się ten bardzo popularny kultowy samochód.

Konkurs

40
 

Twórcą stacji jest prezes spółki Atut Antoni Tomys, podkreślający, że kontynuuje rodzinne tradycje przedsiębiorczości od 1945 roku, przerwane częściowo przez porządki PRL-owskie.

Biuro naszego stowarzyszenia zwraca się z serdeczna prośbą do wszystkich klubowiczów o zaktualizowanie swoich danych.

Traker radzi

46
 

Wysoka moc maksymalna silnika, parametr lubiany przez kierowców, powinien raczej budzić respekt, zwłaszcza podczas ruszania z miejsca.

Samouczek

47
 

Egzamin do uzyskania kwalifikacji wstępnej to nie tylko pytania dotyczące jazdy. To również konwencje, na temat których trzeba również znać poprawne odpowiedzi, by nie stracić cennych punktów.

Minitest

48
 

Przez kilkanaście lat Trafic wyróżniał się w swoim segmencie kilkoma cechami, a najbardziej wizualnym garbem na dachu, nad głową kierowcy. Teraz też się różni, ale zupełnie inaczej.

Obecnie w Polsce działa 16 izb celnych, 46 urzędów celnych i 159 oddziałów celnych, w tym 54 oddziały obsługujące przejścia graniczne.

Województwo jest niewielkie, nie ma autostrady, a nawet szybkich dróg dwujezdniowych ma niewiele, bo ok. 55 km.

Panorama firm

58
 

Z racji specyfiki przewożonego towaru, czyli paliwa ciekłe (oleje opałowe, oleje napędowe, biodiesle, różnego rodzaju benzyny), firma posiada specjalistyczne jednostki transportowe.

 

Targi

60
 

Podczas tegorocznej edycji targów Motor Show po raz pierwszy miała miejsce premiera specjalnego wydarzenia, skierowanego nieśmiało do działu ciężarowego.

 

Kolejne branżowe Targi Autostrada, zorganizowane przez modernizujące się Targi Kielce, razem z czterema innymi imprezami (ROTRA, Maszbud, Trafic-Expo i Europarking) przyciągnęły 330 wystawców z 23 krajów.

Traker miesiąca

62
 

Wiesław Rżany z firmy Liber Jan Paździorko z Libertowa kierowcą został kontynuując tradycje rodzinne, albowiem zarówno ojciec, jak i wujkowie swe zawodowe życie związali z kierownicą.

Sonda

64
 

Czasy, gdy w Polsce przy drogach stały poczciwe CPN-y już dawno odeszły do lamusa. Tym razem gościliśmy na Stacji Roku 2015 w Kątach Wrocławskich (BP) i przy tej okazji zapytaliśmy kierowców, czym się kierują, wybierając miejsce na postój.

Historia

66
 

Autobus Czerwony” to projekt firmy M EVENT z Sosnowca. Dotyczy on promocji historycznych, zabytkowych pojazdów.

Tuning

68
 

Na co dzień samochód eksploatowany jest w firmie PTH Kazimierz Szewczyk, a jego kierowcą od samego początku jest właśnie syn założyciela firmy – Marek, który transportem zajmuje się od ośmiu lat.

ADR

70
 

Koniec okresu przejściowego dotyczącego towarów niebezpiecznych pakowanych w ilościach ograniczonych (Limited Quantities).

Muzyka

72
 

Tradycyjnie początek countrowego sezonu rozpoczyna najważniejsze w tym gatunku muzyki wydarzenie, uroczyste uhonorowanie laureatów internetowego plebiscytu popularności.

Żartem

74
 

Prenumerata

75
 

Horoskop

76
 

Giełda

Eurotax

78
 

Ogłoszenia

79
 

Krzyżówka

82
 
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...