Spis treści nr 07/2015

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Tak jak początek roku przyniósł nerwówkę związaną z niemiecką płacą minimalną, tak początek lata dodał do niej kolejne kraje planujące lub już wprost stawiające kroki mające ograniczyć mobilność przewoźników wschodnioeuropejskich. Widać już zatem wyraźnie, że najbliższe miesiące na pewno, a może i lata, będą w transporcie nerwowe i nic nie wskazuje, żeby Polacy byli tu na pozycji wygranej. Powstaje pytanie – czy rozwój naszego transportu w ostatnich latach był płytki i nieoparty na twardych podstawach, czy może odwrotnie – był na tyle silny, że nawet ostre akcje krajów „starej Europy” nie podważą naszych dokonań.

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Łukaszem Chwalczukiem, prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Transportu Nienormatywnego

Aktualności

8
 

21 maja br. w siedzibie firmy, w Tarnowie Podgórnym miała miejsce wyjątkowa uroczystość.

W lutym 2016 r. Scania przystąpi do testów elektrycznych ciężarówek. Szwedzki Urząd ds. Ruchu Drogowego (Trafikverket) zdecydował się wesprzeć projekt zelektryfikowanej drogi w Gävle. Umożliwi on ocenę możliwości, jakie stwarza przesyłanie energii elektrycznej za pośrednictwem sieci napowietrznej, zawieszonej nad drogą. Pojazd będzie czerpał energię za pośrednictwem pantografu.

Największy polski producent naczep, przyczep i zabudów ciężarowych, inwestując w zakup akcji francuskiej firmy Fruehauf, znacznie zwiększył swoją pozycję w branży. Do siedmiu firm skupionych w grupie Wielton SA, dołączając następną, wzmocnił znacznie swoją pozycję, sięgając już 3. miejsca wśród europejskich producentów naczep.

W Zakroczymiu, 3 km w prostej linii od lotniska w Modlinie, a 5 km od drogi krajowej nr 7, na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstaje Europejskie Centrum Logistyczne, najnowocześniejszy magazyn zajmujący się dystrybucją części zamiennych w Europie. Obchodząca w tym roku jubileusz 25-lecia działalności firma Inter Cars SA w r. 2013 zakupiła teren z zabudowaniami pozostałymi po przedsiębiorstwie PEWEX oraz przyległe działki w Zakroczymiu, łącznie 16 ha.

Mercedes uzyskał wysoką efektywność spalania, ułatwiającą uzyskanie tzw. średniego zużycia paliwa. „Mietek nie tankuje już tyle, co kiedyś”, ale udoskonalony proces spalania nie jest oczywiście jedyną tego zasługą.

Informacje

26
 

Głośne majowe zmiany w przepisach zaostrzyły kary dla kierowców łamiących przepisy ruchu. Zmian było sporo…

 

Najmłodsza z wielkich firm ciężarowych, Iveco, nie jest już taka całkiem młoda, bo ma 40 lat. A jej przedstawicielstwo w Polsce działa od 20 lat. Był zatem podwójny jubileusz w Warszawie.

Minęło już pięć lat od wprowadzenia programu Conti 360º FleetServices, obecnie zrzeszającego ponad 200 flot i 100 warsztatów.

Niewiele w Polsce jest firm transportowych, które swoją historię rozpoczęły 25 lat temu i do dzisiaj działają, a pomimo kryzysu ciągle się rozwijają.

Dni świąteczne w II poł. roku

39
 

W dniach 14-15 maja br. odbyła się w Opolu Ogólnopolska Konferencja Naukowa TRIP 3.0.

Nowości

31
 

W czerwcu br. IKEA we współpracy z firmami Cryogas M&T Poland oraz Iveco Poland rozpoczęła testy wykorzystania paliwa LNG w transporcie drogowym.

Jak to bywa, gdy pojawia się nowy samochód, niektórzy narzekają, że ilość zmian jest nieduża. No, ale skoro Caddy ma 43% swojego rynku w Niemczech i prawie 20% w Europie, to czy był sens wprowadzania rewolucji?

Technika

32
 

Idea HAD opiera się na współdziałaniu pompy hydraulicznej napędzanej przez jednostkę napędową pojazdu oraz silników hydrostatycznych umieszczonych w piastach kół.

Tradycyjnie z końcem maja w Warszawie odbyła się konferencja Grupy Bosch, podczas której zaprezentowano wyniki finansowe za rok 2014 oraz strategię i plany na rok 2015.

Problemy

38
 

W dniach 29-20 maja br., w gościnnych progach zabytkowego kompleksu w Krzyżowej już po raz czwarty odbyło się Spotkanie Przewoźników.

Konkurs

40
 

Uroczysta inauguracja działalności punktu Volvo Group Truck Center w Będzieszynie stała się również dobrą okazją do uroczystego przekazania przez naszą redakcję medalu dla pojazdu Volvo FH.

Do tegorocznej, drugiej już edycji konkursu dla kierowców Wielkopolski Inspektorat Transportu Drogowego oraz Automobilklub Wielkopolski, organizatorzy zawodów, zaprosili również chętnych z całej Polski.

Klub

44
 

Rusza kolejna edycja naszych Trakerskich Spotkań w drodze. Najpierw 4 lipca spotykamy się na stacji Port Świecko (DK 29), a następnie 8 sierpnia przy piramidzie na Nevada Center w Poźrzadle (DK 92).

Traker radzi

46
 

Technika podpinania ciągnika siodłowego do naczepy nie zmienia się od lat, a z nią problemy, które niekiedy można rozwiązać, działając nieszablonowo.

Targi

52
 

W czasie XXI Targów Autostrada Polska 2015 w Kielcach odbyło się wiele konferencji, jedną z nich był Kongres Innowacji Infrastrukturalnych.

58
 

Na największą na południu Polski imprezę motoryzacyjną, do Krakowa w dniach 23-24.05.br zjechało ponad 25 tys. fanów tuningu.

59
 

W dniach 13-15 maja br. na terenie EXPO XXI w Warszawie odbyła się 22. edycja największego w branży wydarzenia w sektorze paliw w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Centrum Urzędowe Dokonywania Odpraw celnych to kolejne nowatorskie rozwiązanie w Służbie Celnej, skierowane do przedsiębiorców, którzy mają możliwość dokonania odprawy celnej we wskazanym, dogodnym dla nich miejscu.

Panorama firm

56
 

Niemal od samego początku działania firmy realizowane usługi w zakresie transportu, spedycji i logistyki obejmowały kraje skandynawskie (głównie Szwecja i Norwegia) i tak jest do dzisiaj.

Kontynuując temat zwolnień, tym razem przybliżymy inne popularne częściowe zwolnienie spod wymagań ADR – wyłączenie dotyczące ilości przewożonych w jednostce transportowej.

Traker miesiąca

62
 

Na drodze stara się nie szarżować, realnie ocenia swoje możliwości i w miarę możliwości wiele sytuacji przewiduje. Zasad tych nie trzyma się bynajmniej jadąc wyłącznie do kraju Atatürka.

Sport

64
 

Nowy sezon wyścigów ciężarówek nabrał tempa, a mimo niełatwych czasów gonitwy trucków cieszą się niesłabnącym powodzeniem.

Kager Terenowiec Super Rally – runda II – Sand Edition, Bukowno 29-31.05.2015 r. Rywalizacja w Bukownie to tradycyjnie niepowtarzalna okazja sprawdzenia się w ekstremalnych warunkach.

Chyba nie ma w Polsce osoby interesującej się tuningiem samochodów ciężarowych, która nie znałaby Scanii z rybnickiej firmy Kadam, pomalowanej w bajkowe motywy z filmu „Auta”.

Sonda

68
 

CB przez lata zarezerwowane było wyłącznie dla kierowców samochodów ciężarowych. Jednak od 2004 r. może z niego korzystać praktycznie każdy. Ale czy aby na pewno zniesienie stosownych zezwoleń było pomysłem trafionym?

Giełda

Eurotax

71
 

W dniach 24-26 lipca br. w Mrągowie odbędzie się najważniejsze święto miłośników muzyki country, folk i bluegrass.

Żartem

74
 

Prenumerata

75
 

Horoskop

76
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...