Spis treści nr 08/2015 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Można zakładać, że kierowca zawodowy to osoba odpowiedzialna i, że raczej nie sięgnie po dopalacze czy inne tego typu środki. A jednak badania i ankiety wskazują, że jest pewna grupa, nie wiadomo czy prawdziwych zawodowców, która czasem bierze niedozwolone prochy. Dlatego właśnie, niekoniecznie w ramach „akcji” po zatruciu się kilkuset osób w kilku regionach kraju, przyglądamy się tematowi jazdy „pod wpływem”. Ja osobiście nie jest uspokojony przytoczonymi w wywiadzie dość skromnymi ilościami osób złapanych, albo przyznających się do jazdy pod wpływem. Może to być np. wierzchołek góry lodowej…

Wywiad

8
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Bogusławą Bukowską zastępcą dyrektora Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii

Aktualności

9
 

Wraz z otwarciem nowej stacji w Sztumie (woj. pomorskie) ogólnopolska sieć stacji paliw Moya liczy już 100 działających obiektów w całym kraju. Operator sieci, spółka Anwim, zapowiada dalszą ekspansję i 250 stacji w roku 2019.

W połowie maja br., firma Autosfera Sp. z o.o., uruchomiła nowy, autoryzowany dwumarkowy punkt serwisowy samochodów ciężarowych Volvo i Renault Trucks w Styrzyńcu k/Białej Podlaskiej. Tym samym, nowy obiekt zastąpił dotychczasowy punkt dealersko- serwisowy Volvo Trucks i Renault Trucks, zlokalizowany w Białej Podlaskiej, przy ul. Solidarności 19.

26 czerwca 2015 roku w Dworze Sieraków pod Wieliczką miała miejsce ceremonia dostarczenia 350 ciągnika Scania dla firmy Batim. Kluczyki do pojazdu przekazał na ręce Prezesów firmy, Barbary Edelmüller-Generaux oraz Janusza Rembilas, dyrektor generalny Scania Polska, Kjell Örtengren.

Instytut Biologii Molekularnej i Ekologii Stosowanej im. Fraunhofera (IME, oddział w Münster), Instytut Biologii Roślin i Biotechnologii Uniwersytetu w Münster oraz Dział Opon firmy Continental w Hanowerze wspólnie realizują projekt „RUBIN”, dotyczący pozyskiwania, na skalę przemysłową, gumy naturalnej z mniszka lekarskiego. Naukowcy odgrywający wiodącą rolę w projekcie zostali uhonorowani prestiżową nagrodą im. Josepha von Fraunhofera za badania nad mniszkiem rosyjskim oraz za opracowanie prototypowych opon samochodowych wykonanych z pozyskanej z mniszka gumy.

Problemy

16
 

Teoretycznie zaczął się drugi etap stosowania zasad płacy minimalnej w Niemczech, bo przewoźnicy zostali poproszeni o wysyłanie do Kolonii deklaracji z rejestracją potencjalnych operacji przewozowych w Niemczech w drugiej połowie roku 2015.

15 lipca 2015 roku w siedzibie ZMPD odbyło się posiedzenie Forum Transportu Drogowego, skupiającego przedstawicieli wszystkich organizacji działających na rzecz środowiska transportu drogowego.

SuperTest

17
 

To już nasz trzeci przejazd Stralisem na tej samej trasie. Nazwaliśmy go Supertestem, bo trasa była znacznie dłuższa niż w innych tego typu próbach mających na celu sprawdzenie m.in. zużycia paliwa.

Nowości

 

OM 471 jest pierwszym przedstawicielem nowej generacji silników Mercedes-Benz konstruowanych z uwzględnieniem osobliwości procesów spalania i recyrkulacji.

Przez dwa lata liderem produktowym Renault była gama T. Pozostałe rodziny i typy pozostawały trochę w cieniu. Teraz dystrybucyjne samochody z Francji mogą być wsparte najnowszymi propozycjami napędów alternatywnych.

O większości zmian wprowadzonych przez Volkswagena w szóstej generacji ekstremalnie popularnego samochodu dostawczego i wielozadaniowego T6 pisaliśmy po jego światowej premierze.

Reportaż

34
 

Jazda z trenerem doskonale obeznanym w tajnikach działania napędu, to opłacalna inwestycja, której gwarancją jest zmniejszenie zużycia paliwa i AdBlue, a także wydłużona żywotność układu hamulcowego, opon itd.

Tradycyjnie z końcem czerwca w „Faltomie Leśnym” k. Nowego Dworu Wejherowskiego odbył się piknik pomorskich przewoźników połączony z wystawą sprzętu i usług dla tej branży. 

64
 

Muzeum Motoryzacji w Lanckoronie oraz grupa miłośników zabytkowej motoryzacji MAFIA PRL-u, wspierani przez miejscową OSP w ostatnią niedzielę czerwca zorganizowali II Zlot Pojazdów Zabytkowych.

Rynek

36
 

Rozmowa z dyrektorem firmy Ford Otosan – Haydarem Yenigünem

Informacje

40
 

Podobnie jak wiele firm transportowych i logistycznych powstałych w latach 90. XX wieku, spółka FM Logistic w czerwcu br. świętowała jubileusz działalności w naszym kraju.

Na zaproszenie Krajowego Biura ds. Zwalczania Narkomani, podobnie jak redakcje „Polskiego Trakera” i „PT Bus”, przystąpiliśmy do wsparcia specjalnej kampanii informacyjnej dla kierowców zawodowych.

Z powodów zdrowotnych z funkcji prezydenta UICR (największej organizacji kierowców, której nasze stowarzyszenie jest członkiem) zrezygnował Ludwig A. Büchel.

Traker radzi

46
 

Czystość w kabinie, to wizytówka kierowcy, ale także ważny element profilaktyki zdrowia.

Trendy

47
 

Samouczek

48
 

Dzisiejsza porcja pytań pochodzi z testu wiedzy teoretycznej kategoria C, czyli z zestawu pytań, z jakimi musieli się zmierzyć kierowcy ciężarówek startujący w konkursie Wielkopolski Kierowca Zawodowy 2015*

Minitest

50
 

O samym podwoziu Mastera nie trzeba się rozpisywać. Dobrą sławę zdobył już wcześniej, a po wprowadzeniu zmian w ramach nowego Mastera ma jeszcze więcej atutów. Zaczynając od nowych silników 2,3 dCi.

Drogi

53
 

Województwo śląskie jest nietypowe z kilku powodów. Trzecie najmniejsze w kraju, pod względem powierzchni, ale też drugie najgęściej zaludnione. No i przemysł.

Panorama firm

54
 

Firma Wilkołaziak została założona przez Jacka Serwinka w roku 1997. Jednak pan Jacek bynajmniej od początku nie nastawiał się na transport, ale zaczął od handlu produktami rolnymi, budowlanymi i opałem.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, Służba Celna wprowadziła nowe ułatwienie dotyczące otwierania karnetów TIR w procedurze uproszczonej.

Konkurs

58
 

Po raz pierwszy konkurs poszerzył również swoją formę o piknik. Do Młochowa kierowcy przyjechali wraz osobami towarzyszącymi, w tym również z dziećmi. Szczególnie na nich czekali animatorzy gier i zabaw.

Szkolenia

60
 

Mimo że tegoroczna, była już 6. edycją Mistrzostw Bezpiecznej i Ekonomicznej jazdy o puchar prezesa DB Schenker, to po raz pierwszy przy tej okazji został zorganizowany panel warsztatowy poprzedzony konferencją dla przewoźników.

Sonda

66
 

Zdecydowana większość osób nie może doczekać się lata i wymarzonych wakacji. Byliśmy jednak ciekawi, czy podobnie jest z kierowcami, widząc przepełnione w każdy weekend parkingi…

 

Tuning

68
 

Samochód jest stałym bywalcem eubejskich wystaw i zlotów, dlatego też może pochwalić się wieloma nagrodami i pucharami. Tylko w bieżącym roku zdobył już trofea: na Motor Show w Poznaniu, Zlocie w Miliczu i Master Trucku.

Transport drogowy stanowi około 84% udziału w przewozach ładunków. Z ostatnich dostępnych danych statystycznych wynika, że drogami przewieziono 1553,1 mln ton ładunków, z czego 10% (155 mln t) stanowiły towary niebezpieczne.

W ostatnią sobotę maja br. Kraków i okolice stały się stolicą niepowtarzalnych zabytkowych samochodów. Od wczesnych godzin porannych w Automobil Hotelu*** Kraków – bazie rajdu – atmosfera była bardzo gorąca.

Ciepło przyjęta przez okoliczną ludność Zaklikowa trzecia runda Kager Terenowiec Super Rally zgromadziła na starcie czołówkę zawodników serii, walczących o kolejne punkty do klasyfikacji końcowej sezonu.

Oceniając pierwsze trzy tegoroczne eliminacje ETRC podkreśliłem przed miesiącem, że powody do zadowolenia mają kraje wyszehradzkie. I nadal tak jest, bo zawodnicy z Czech i Węgier dominują w tym sporcie.

Żartem

74
 

Prenumerata

75
 

Horoskop

76
 

Giełda

Eurotax

78
 

Ogłoszenia

79
 

Krzyżówka

82
 
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...