Spis treści nr 09/2015

Humor

3
 

Spis treści

 

Od redakcji

5
 

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z prezesem zarządu Wielton SA Mariuszem Golcem

Aktualności

8
 

Firma MEXEM Sp. z o.o. odebrała dziesięć ciągników DAF XF FT460. Jest to kolejna partia ciągników DAF spośród 25 sztuk zamówionych w ramach kontraktu podpisanego bezpośrednio z DAF Trucks Polska. Łącznie w pruszkowskiej firmie transportowej znajduje się obecnie 61 pojazdów DAF, co stanowi ponad 50% całej floty firmy MEXEM.

Pierwszy w Polsce Mercedes-Benz Arocs w wersji Loader trafił w lipcu br. do podwarszawskiej firmy Budokrusz. Lżejsza jest nie tylko konstrukcja pojazdu, ale i zabudowa, dzięki czemu betonomieszarka może dostarczyć na budowę o blisko 20 proc. betonu więcej niż w przypadku normalnej wersji.

W lipcu KH-Kipper wykonał zabudowę trójstronną na pierwszym podwoziu Renault z nowej gamy K o napędzie 8x6. Pojazd zamówiła jedna z prężnie działających firm w Odolanowie (województwo wielkopolskie).

Stoneridge, dostawca systemów informacji dla kierowców w ciężarówkach, i Orlaco Products BV, dostawca systemów kamer do pojazdów, zawarły strategiczny alians dla rozwoju, produkcji i sprzedaży systemów zastępujących zwykłe lusterka samochodowe.

Test

12
 

Edition 2015 – pod taką nazwą promowane są modele XF i CF napędzane zmodernizowanym silnikiem Paccar MX 11 zużywającym ok. 2% paliwa mniej niż poprzednio.

Informacje

23
 

Niecodzienne wydarzenie miało miejsce w samo południe 5 sierpnia br. na stacji BP (Sikornik) w Gliwicach przy ul. Rybnickiej.

MAN świętował 60. rocznicę zakładów w Monachium organizując piknik rodzinny, na który zaproszeni byli pracownicy ze swoimi rodzinami. Organizatorzy ocenili liczbę gości na ponad 30 000.

Nowości

24
 

Niemcy, podobnie jak inne zachodnie kraje, transport traktują jak jeden z najważniejszych czynników rozwoju gospodarki.

W ramach Energy Efficiency Days w Lyonie pokazano nam jednak znacznie więcej dowodów na trwające prace rozwojowe. Na pierwszy plan wysunął się projekt „Renault Trucks T Optifuel”.

Nowe EuroCargo

34
 

Niezależnie od pierwszej prezentacji nowego samochodu z Barcelony spotkaliśmy się z szefami Nissan LCV, czyli nowej marki budowanej właśnie w ramach aliansu Nissan – Renault, a nastawionej oczywiście na pojazdy użytkowe.

Rynek

28
 

Nadsłuchujemy, co dzieje się w przemyśle motoryzacyjnym Chin, bo widząc, jaki jest potencjał tego kraju, zakładamy, że kiedyś przyjdą ze swoimi pojazdami do Europy.

Problemy

30
 

Funkcjonowanie przedsiębiorców w ramach wspólnego rynku Unii Europejskiej daje wymierne korzyści.

 

Reportaż

32
 

Od czasu gdy zamknięto produkcję Stralisa w Ulm, za wytwarzanie flagowego pojazdu odpowiada właśnie zakład w Madrycie, noszący jeszcze na głównym budynku administracyjnym nazwę Pegaso.

W Finlandii 9-osiowe, 76-tonowe zestawy kombinowane są od roku 2013 coraz popularniejsze. To wtedy rząd zaaprobował pomysł ministerstwa transportu, by podnieść granicę masy zestawów.

Nie wiemy, jak wyglądałyby obchody 50-lecia Transita, gdyby nie fakt, że ta okrągła rocznica wypadła na bardzo dobry dla Forda czas.

Wszyscy fani ciężarówek w Polsce czekają cały rok, by w lipcu, w jednym czasie i jednym miejscu móc podziwiać te najładniejsze, te, obok których nie można przejść obojętnie.

Tegoroczny zlot przyciągnął do Główczyc 4 lipca br. rekordową liczbę strażaków, po mszy w korowodzie wzięło udział 108 wozów strażackich.

Klub

44
 

Słońce i rekordy temperatury mocno odczuliśmy podczas naszych tegorocznych Trakerskich Spotkań w drodze.

Traker radzi

46
 

Wzrost wartości parametrów układu wtryskowego ułatwia spełnienie norm czystości spalin, a także pozwala zmniejszyć koszty eksploatacji samochodu.

Trendy

Dr Marcus

47
 

Drogi

51
 

To nieduże województwo różni się od sąsiednich m.in. tym, że nie ma takiej koncentracji i skupienia zaludnienia oraz zakładów pracy.

Tuning

54
 

To 3-osiowy MB Actros 2551 6x2 z silnikiem o pojemności 12,8 l i mocy 510 KM spełniający normy Euro-5. Jego właścicielem jest Mika Auvinen, szef firmy Kuljetus Auvinen z Finlandii.

Kontrole

58
 

Wdrożenie e- Booking Truck umożliwi rejestrację z 30-dniowym wyprzedzeniem czasu odprawy samochodów ciężarowych na wschodniej granicy. Od 1 października br. system będzie testowany w Grzechotkach i w Koroszczynie.

Panorama firm

60
 

Firma Arena Transport Gdynia powstała w roku 2012, choć jej właściciel Andrzej Trojanowski z transportem związany jest od roku 1993.

Traker miesiąca

62
 

Choć niewiele brakowało, a mógłby nie dostać tego wyróżnienia, gdyż kierowcą został trochę z przypadku. Wprawdzie od dzieciństwa chciał jeździć, jednak życie potoczyło się nie do końca z jego planami.

Sonda

64
 

Trakerskie imprezy i zloty odbywają się na całym świecie od lat i zawsze gromadzą rzesze kierowców. Byliśmy więc ciekawi, czego po tego typu spotkaniach oczekują polscy trakerzy.

Jak wspomina pan Bogdan, przywrócenie ciężarówki do obecnego wyglądu zajęło mu z przerwami około roku, ale jak zaznacza, w zdecydowanej większości nie były to prace remontowe, a jedynie „dopieszczające”.

Przewóz drogowy towarów niebezpiecznych realizowany jest w większości cysternami (80% ładunków).

Sport

69
 

By zachować i wręcz wzmocnić dotychczasową dominację w Rajdzie Dakar, firma Kamaz zbudowała całkowicie nowe auto. Jest ono nie tylko fabrycznie nowe, ale i nowe w zakresie samej koncepcji budowy.

Muzyka

70
 

Od lat 80. minionego wieku Mrągowo kojarzono jedynie z koncertami country. Dzisiaj, szczególnie w czasie lata, miejsce to zarezerwowane jest również dla innych gatunków rozrywki, dobrze znanych z transmisji telewizyjnych.

Żartem

72
 

Samouczek

73
 

Przewóz towaru to codzienność w naszej branży, ale dokumenty z tym związane to podstawa do opanowania przez każdego kierowcę. Dzisiaj w ramach powtórki lub sprawdzianu przed egzaminem na kwalifikację wstępną.

Horoskop

74
 

Giełda

Eurotax

76
 

Prenumerata

77
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...