Spis treści nr 10/2015

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Po wakacjach odpowiedni urzędnicy europejscy zabrali się ze zdwojoną energią do ciężkiego tematu płac minimalnych w Europie, a szczególnie w Niemczech. Dobrze by było, gdybyśmy efekty tych prac mogli szybko ujrzeć. Jednak nadzieje na to są płonne, gdyż jest to temat polityczny, a ponadto Unia ma ostatnio inny palący problem.

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z założycielem Inter Cars SA, Krzysztofem Oleksowiczem

Aktualności

8
 

31 sierpnia br. wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński złożył wizytę w Wieltonie, największej i najnowocześniejszej fabryce naczep i przyczep w Polsce. Premier Piechociński zapoznał się z pełną ofertą produktową Wieltonu oraz ze szczegółami ostatnich akwizycji spółki we Francji i Włoszech.

MAN wprowadza aktualnie nową generację systemu hamowania awaryjnego EBA i sygnału ostrzeżenia o nagłym hamowaniu ESS. Równocześnie system EBA oraz nowy system utrzymania pasa ruchu LGS będą wyposażeniem seryjnym w pojazdach, w przypadku których wyposażenie to od listopada br. będzie wymagane przy pierwszej rejestracji. Dotyczy to zdecydowanej większości pojazdów ciężarowych MAN, autokarów i autobusów dalekobieżnych MAN i Neoplan oraz podwozi autokarów MAN.

Od 11 sierpnia br. na polskich drogach można spotkać Renault Trucks gamy T w charakterystycznych barwach przewoźnika LINK Sp. z o.o., jednego z najpoważniejszych graczy na europejskim rynku usług transportowych. Do tej pory przewoźnik odebrał 30 Renault Trucks T z 60 zamówionych w 2015 r. Symboliczne uroczyste przekazanie odbyło się 11 sierpnia w centrali Renault Trucks Volvo Group Trucks Poland w Młochowie. Kolejna partia 30 ciągników będzie wydana w październiku.

Od 0 do 10 tys. w ciągu roku – taki skok odnotowała oś Krone. 

8-cylindrowe silniki marki Scania jako jedyne w swojej klasie doczekały ery Euro-6, zachowując wysokie parametry użytkowe. Najmocniejszy silnik najdłużej kazał na siebie czekać, ale pośpiechu nie było.

Problem przemytu nielegalnych imigrantów nie dotyczy wyłącznie przeprawy Calais – Dover, gdyż masowy napływ uchodźców pragnących przedostać się do Europy Zachodniej zatacza coraz szersze kręgi i obejmuje coraz więcej państw.

Po przerwie, w której uczestnicy konferencji mieli okazję odwiedzić stoiska sponsorów i wystawców, rozpoczęła się druga część spotkania.

Właściwie Iveco lekko spóźniło wprowadzenie tego samochodu. Przecież dystrybucyjne EuroCargo było już sprzedawane w wersji Euro-6, bo takie były przepisy, ale teraz pojawia się faktycznie nowy model.

Wprawdzie Renault dzierży od 17 lat pierwsze miejsce na rynku LCV w Europie, ale Francuzom to nie wystarcza.

Drogi

33
 

Ponieważ woj. dolnośląskie ma już autostradę A-4 o długości ponad 190 km, rozwój sieci dróg krajowych opiera się na budowie tras ekspresowych.

Bezpieczeństwo

34
 

Od listopada br. ciężarówki o DMC przekraczającej 8 t z wyjątkiem samochodu specjalnego przeznaczenia oraz typu off-road podlegające pierwszej rejestracji muszą być wyposażone w system wspomagania awaryjnego hamowania.

Reportaż

38
 

Trudno znaleźć drugi model samochodu dostawczego, który w krótkim czasie zdobył tak potężną popularność na świecie.

Każdy inicjator, partner, sponsor czy wystawca imprez plenerowych marzy o wspaniałej, najchętniej słonecznej, pogodzie na dzień organizowanego wydarzenia.

Służba Celna w swych działaniach zmierza do ciągłego podnoszenia jakości i usprawniania pracy na rzecz podmiotów korzystających z szerokiego spektrum ułatwień, które mają wyeliminować utrudnienia związane z obsługą celną.

55
 

Nawet sześciu kierowców łamiących przepisy dotyczące dozwolonego czasu jazdy zatrzymują  funkcjonariusze opolskiej Służby Celnej w ciągu jednego tygodnia.

Jeśli jeszcze nie zaktualizowałeś swoich danych, zrób to niezwłocznie. Ankietę znajdziecie na naszej stroniewww.skpt.eu.

46
 

Nowoczesność wypiera stereotypowe rozwiązania, nawet te, które nierozerwalnie związały się z motoryzacją.

Informacje

51
 

Od roku 2014 w Wielkopolskim Inspektoracie Transportu Drogowego w Poznaniu działa Akademia Krokodyla z logo uśmiechniętego krokodyla jak z kreskówki.

Technika

52
 

Efektywność, sprawność ogólna lub tzw. jednostkowe zużycie paliwa są wielkościami charakteryzującymi silniki spalinowe. Różnią się one jednostkami, w których są podawane, jednak w gruncie rzeczy informują o tym samym.

Firma Extrans powstała w roku 1994. Jej założyciel Zbigniew Szeliga jednak już wcześniej parał się transportem, świadcząc usługi przewozowe od roku 1986.

Zbigniew Grabowski z tyskiej firmy Epo-Trans kierowcą został w roku 1989. Skończył szkołę o profilu kierowca-mechanik, a na kursie dla przedpoborowych zrobił dodatkowo prawo jazdy kat. C.

 

Przygotowania do organizacji Euro 2012 przyczyniły się w sposób znaczący do powstania nowych dróg i otwarcia kolejnych odcinków autostrad.

Zestaw Mercedes Actros 480 KM z roku 2012 z chłodnią wymalowany w motyw zaczerpnięty z filmu „Piraci z Karaibów”. Najprawdopodobniej jest to jedyny tak wymalowany ciągnik w Europie, a być może i na świecie…

Historia

64
 

To strażacka wersja pojazdu z roku 1971, którego właścicielem jest Ochotnicza Straż Pożarna w Komprachcicach, w województwie opolskim.

Motocykle, quady, UTV, auta terenowe i ciężarówki ścigały się w tumanach kurzu w Lisiej Górze 21-23.08.2015 r.

Choć do końca rozgrywek zostały jeszcze dwa wyścigi, w praktyce nazwisko mistrza Europy w wyścigach ciężarówek już znamy.

Pojazdy określane jako EX/II, EX/III, FL, OX, AT czy MEMU powinny spełniać dodatkowe wymagania konstrukcyjne, których zgodność potwierdza się przy pierwszym badaniu technicznym.

Muzyka

70
 

Śląski zespół funkcjonuje na scenie muzycznej nieprzerwanie od 1990 roku. Jest jednym z najdłużej działających krajowych zespołów, którzy za podstawę swojego repertuaru przyjęli amerykański styl muzyczny zwany muzyką country.

Żartem

72
 

Trendy

73
 

Samouczek

73
 

Tym razem porcja pytań wartych powtórzenia nie tylko przed egzaminem na kwalifikację wstępną.

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

Eurotax

76
 

Ogłoszenia

79
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...