Spis treści nr 11/2015

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Niedawno mogło się wydawać, że miejsca, do których kierowcy niemal codziennie muszą obowiązkowo przyjeżdżać, czyli stacje benzynowe, zmierzają w dziwnym kierunku. Bo większość starała się urządzać jak największe sklepy oraz bary. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyna możliwa filozofia prowadzenia biznesu stacyjnego. Czasem potrzebny jest sklep albo knajpa, ale zwykle kierowca chce szybko, wygodnie i tanio zatankować – mówią szefowie jednej z najmłodszych sieci stacji. Inne podejście, zobaczymy, czy rozwój tej sieci potwierdzi takie zmiany w zwyczajach kierowców. A co z naszym stosunkiem do tankowania z automatów? Do tej pory nie cieszyły się specjalnym zainteresowaniem. Ale poczekajmy…

Rozmowa „Polskiego Trakera” z wiceprezesem spółki Anwim SA Pawłem Grzywaczewskim, odpowiadającym za sieć stacji Moya

Aktualności

8
 

Po trzech latach użytkowania nadszedł czas na odnowienie floty. Firma Korner zdecydowała się na ponowny zakup dwudziestu nowych pojazdów Iveco Stralis. Swoją decyzję zarząd spółki opiera na dotychczasowych doświadczeniach i przekonaniu, że nowe samochody będą w jeszcze większym stopniu przynosić zysk. Korner działa na rynku 23 lata. Jest jednym z liderów w branży meblarskiej. Zatrudnia ok. 200 osób i posiada sieć 16 hurtowni na terenie całego kraju.

21 września 2015 r. fabryka pojazdów ciężarowych MAN Trucks w Niepołomicach świętowała wyjątkowe wydarzenie. Z linii produkcyjnej zjechała ciężarówka o numerze 70 000.

Firma Kamaz Polska po raz pierwszy w swojej historii uczestniczyła w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego odbywającym się w Kielcach. Pokazała na nim ciężki terenowy samochód ratowniczo-gaśniczyB1228 (4X4) GBA, oparty na typie Kamaz B1228 4x4 – 43502 4x4 DMC 14 t.

Goodyear wprowadza Ultra Grip Max – nową linię opon zimowych do pojazdów ciężarowych, która ma zapewnić większą mobilność – kluczowy element dla operatorów flot w okresie zimowym.

Silnikowi niczego nie można zarzucić, natomiast zautomatyzowana skrzynia biegów sprawia wrażenie nieczułej na kąt wzniesienia, co nie może być prawdą, skoro współpracuje z funkcją EcoRoll.

OM 471 marki Mercedes-Benz zapoczątkował nową generację jednostek napędowych o niespotykanej konstrukcji i parametrach pozwalających zwiększyć efektywność spalania oraz sprawność ogólną silnika spalinowego.

Wiemy od niemal dwóch lat, gdy to pokazano nową generację ciężarówek z Lyonu, że konstrukcyjne samochody dzieli się teraz na dwie spokrewnione oczywiście, ale przeznaczone do różnych zadań serie C i K.

Zwieńczeniem 25. rocznicy powstania Inter Cars była 15. edycja targów części zamiennych do pojazdów różnych typów i sprzętu warsztatowego oraz wyjątkowa jubileuszowa gala.

Eliminacje odbywały się od kwietnia i trwały do lipca br., a najlepsi z najlepszych zostali zaproszeni do następnego etapu.

Finał konkursu organizowanego przez Renault Trucks rozgrywany jest na drogach publicznych w warunkach typowych dla transportu wykonywanego zestawem o DMC 40 t.

Pisząc o jubileuszu 20-lecia Mercedesa Sprintera i o 3 mln tych samochodów, mogliśmy stworzyć wrażenie, że jeden z najpopularniejszych dostawczaków spadł nagle z nieba.

Nowości

28
 

Udowodniono, że spośród wszelkich awarii samochodów, które trafiają się w drodze, jedna trzecia jest związana z problemem opon. I dalej, 85% awarii opon jest spowodowanych nieprawidłowym ciśnieniem ogumienia.

25 września br. w hotelu Kawallo koło Płocka firma DKV Euro Service zorganizowała dla swoich wieloletnich klientów imprezę „Wielki Gatsby”.

Jedynie 14 km od A-4, przy ul. Wrocławskiej 151 w Opolu 25 września br. miało miejsce uroczyste otwarcie nowego serwisu w sieci DAF.

52
 

DAF uruchomił pomoc drogową w roku 1972 i była to pierwsza międzynarodowa wydajna organizacja wspierająca kierowców na dalekich trasach. Do dziś jest wzorcem w branży…

Rynek

38
 

Rynek ciężarowy w Indiach jest terenem walki między lokalnymi producentami pojazdów starszego typu a europejskimi markami wytwarzającymi w montowniach ciężarówki w europejskich technologiach.

Jesteśmy organizacją zrzeszającą kierowców posiadających kategorie prawa jazdy: C, CE, D, DE. Są wśród nich w znacznej części kierowcy zawodowi, ale nie tylko…

Minitest

46
 

Nie naruszając ani kształtu, ani podstawowych parametrów, bo te były bardzo dobre, Włosi poprawili różne szczegóły i detale, głównie te mające wpływ na funkcjonalność, ale i na koszty eksploatacji.

Samouczek

51
 

Czy pytania zamieszczone poniżej pomogą Wam rozwiać wątpliwości? Jest taka szansa. Przystępującym do egzaminu na kwalifikację wstępną polecamy szczególnej uwadze.

Panorama firm

54
 

Rybak Transport – pod tą nazwą kryją się właściwie dwie firmy rodzinne, gdyż Usługi Transportowo-Towarowe Marek Rybak, jak i Rybak Transport Bartłomiej Rybak funkcjonują w środowisku transportowym pod jedną nazwą – Rybak.

W Umowie europejskiej ADR określono dodatkowe wymagania konstrukcyjne, jakie muszą spełniać pojazdy typu EX/II, EX/III, FL, OX, AT i MEMU.

Kontrole

60
 

Przez porty przechodzą różne towary, a wśród nich takie, które podlegają kontroli innych wyspecjalizowanych służb granicznych niż Służba Celna.

Kierowcą został przed 25 laty, a swoją cegiełkę do tego przyłożył jego chrzestny ojciec, który sam pracując jako kierowca zawodowy, czasami zabierał go ze sobą w trasy.

Obecnie w Europie mamy do czynienia z wielkim problemem, jakim są imigranci, którzy za wszelką cenę starają się dostać do krajów gwarantujących im bezpieczne i dostatnie życie. Często wykorzystują do tego ciężarówki…

Ciągnik siodłowy Volvo FH12 z grafiką „Piraci z Karaibów” to wizytówka firmy Lugras z Krzeszowa Górnego. Samochód ten ma moc 420 KM i został wyprodukowany w 2005 roku. 

Historia

68
 

Coraz więcej przewoźników decyduje się na rekonstrukcje pojazdów z lat, w których sami zaczynali przygodę z transportem, niemniej w przypadku tego Stara jest to dokładnie ten egzemplarz, od którego firma z Radlina rozpoczęła swą działalność...

Sport

70
 

Trudno jest słowami opisać wrażenia każdego uczestnika oglądającego wyścigi ciężarówek po torze, na którym ścigają się przede wszystkim samochody o mniejszych gabarytach.

Żartem

72
 

Trendy

Dr Marcus

73
 

Horoskop

76
 

Prenumerata

76
 

Giełda

Eurotax

78
 

Ogłoszenia

79
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...