Spis treści nr 12/2015 Zamów numer

życzenia

3
 

.

Humor

3
 

Spis treści

4
 

od redakcji

5
 

 Rok mijający zaczął się od szokującego wprowadzenia niemieckich przepisów o płacy minimalnej. Trudno zatem nie poświęcić temu ważnemu problemowi uwagi po roku od wejścia w życie, ale i w ważnym momencie negocjacji między Niemcami a Komisją Europejską. Nikt z nas nie wie, jak skończy się MiLoG, ale wiemy, że jest groźny dla całego naszego transportu, dla jego dalszego rozwoju. Wypowiada się na ten temat ekspert, który zna sprawę z wielu stron.

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Maciejem Wrońskim, prezesem Związku TLP

Aktualności

8
 

W częstochowskim oddziale Firmy Wanicki, autoryzowanego dealera DAF, PKS Officina odebrała cztery ciągniki DAF XF460 FT. Pojazdy te są pierwszymi ciągnikami Euro-6 w całej flocie firmy.

Papież Franciszek pobłogosławił pierwszego Mercedesa Vito wyprodukowanego w jego rodzinnej Argentynie. Podczas uroczystości, która odbyła się 13 października br. w Watykanie,

Cztery ciągniki z karawany Naturalnie Renault Trucks przekroczyły granicę niemiecko-szwajcarską, aby wziąć udział w jednych z największych targów transportowych TransportCH w Szwajcarii.

Moffett, część firmy Cargotec, uhonorował Jana de Vaan z Baustoff-Metall w Holandii głównąnagrodą w rozegranych po raz pierwszy mistrzostwach świata Moffeta. Zawody odbyły się w Irlandii.

Opływowy przód zmniejsza opory powietrza, ale także nieco zwęża rozmiary kokpitu. – Renault Trucks uczynił z tego atrybut modelu i jedno z najlepiej urządzonych miejsc pracy kierowcy.

Reportaż

24
 

Na zakończenie Trucknology Roadshow 2015, czyli cyklu spotkań z klientami organizowanych od marca, MAN przygotował w kamieniołomie k. Ingolstad pokaz pojazdów o nazwie Traction Days 2015.

Każdy z nas słyszał o dwutlenku węgla i o ociepleniu klimatu na Ziemi. Ale czy ludzie pracujący w transporcie mają świadomość, jaki wkład w te zjawiska wnosi ciężarówka?

Hakowce albo wywrotki

30
 

Nawet znani, tzw. wiodący producenci pojazdów muszą stale rozwijać swoje produkty, bo klienci tego oczekują. Podobnie jest z Meillerem.

Jeśli jest się od 17 lat liderem w Europie, a chce się być graczem na skalę światową, trzeba oferować więcej niż inni…

Elektroniczne systemy wspomagające zwiększając efektywność układu jezdnego, potrafią skorygować błędy kierującego.

Nowości

29
 

Koncern Bridgestone to gigant, który inwestuje nie tylko w fabrykę opon ciężarowych w Stargardzie Szczecińskim, ale i w rozwiązania pomagające lepiej wykorzystywać opony we flotach.

W myśl strategii, zmierzającej do uplasowania się Forda wśród globalnych producentów ciężarówek, rozpoczęto prace rozwojowe, które skutkują pojawieniem się nowego silnika 13-litrowego.

Informacje

35
 

6 listopada 2015 roku we Wrocławiu odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Naukowa pod hasłem „Transport drogowy XXI wieku”.

Kto to kupi – zastanawia się niejeden, gdy prezentujemy samochody o alternatywnych napędach oraz hybrydy. No, to wyjaśnia się – kto.

Bezpieczeństwo

38
 

Podczas konferencji, jak miała miejsce 13 października br. w Warszawie, dziennikarze mieli szanse poznać działania firmy Continental na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Klub

42
 

Z doświadczeń ze spotkań na stacjach paliw wiemy, że w następnym roku czeka nas wiele pracy.

Traker radzi

46
 

Automatyczna skrzynia biegów to bardzo wygodne rozwiązanie zbudowane z układu przekładni planetarnych oraz sprzęgła hydrokinetycznego.

Rynek

48
 

Kiedyś było łatwiej, ale w czasach globalizacji… Trudno odpowiedzieć np. na proste pytania, kto jest w Europie największym producentem ciężarówek, kto najlepiej prowadzi ten biznes i kto, na czym zarabia.

Kontrole

50
 

Na naszych drogach coraz częstszy jest widok zatrzymywania pojazdów przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ma to bezpośredni związek z kryzysem imigracyjnym, który panuje w Europie, choć nie tylko…

Samouczek

55
 

Oprócz pytań z zakresu przepisów drogowych czy transportowych w testach na kwalifikację wstępną znajdują się również inne pytania. Spróbujcie na nie odpowiedzieć.

Panorama firm

56
 

Zakład Rolno-Produkcyjno-Handlowy EKO-ROL to nazwa firmy z Łęgu Tarnowskiego, której właścicielem jest Waldemar Toczek.

Traker miesiąca

58
 

Zbigniew Chara, kierowca z firmy ZTE Radom Oddział Gorzyce, zawodowo zaczął jeździć w roku 1981, gdy ukończył szkołę samochodową.

Konferencja ADR „Bezpieczeństwo transportu w teorii i praktyce” została zorganizowana w dniach 1-2 października br. przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Technika

62
 

Ta nazwa sygnalizuje zmniejszenie kosztów eksploatacji, natomiast „Opti” funkcjonuje w Renault Trucks od czasu wprowadzenia zautomatyzowanej skrzyni biegów Optidriver jeszcze w okresie Euro-3.

Trendy

Dr Marcus

63
 

Jeśli chodzi o wystrój kabiny, to jest ona wyłożona beżową skórą właściwie od podłogi aż po dach, z którą kontrastują kawowe obicia. Kierownica, deska rozdzielcza, przełączniki utrzymane są właśnie w tych dwóch kolorach.

Święta to okres szczególny dla nas wszystkich. Jednak dla tych, którzy w domu bywają bardzo rzadko, życie spędzając w trasie, mają one niezwykły charakter…

Historia

68
 

Jeśli chętnie wracamy do początków firmy DAF, to m.in. dlatego, że i powstanie, i jej rozwój w pierwszych dekadach były fascynujące jak mało której marki.

Spis treści za rok 2015

70
 

Żartem

72
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

Eurotax

78
 

Ogłoszenia

79
 

Krzyżówka

82
 
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...