Spis treści nr 01/2016 Zamów numer

Już po raz 23. ogłaszamy rozpoczęcie naszego dorocznego konkursu na „Ciężarówkę Roku w Polsce”.

Również od 23 lat redakcja „Polskiego Trakera” równolegle z konkursem na ciężarówkę roku rozpisuje plebiscyt na stację roku. W konkursie pod patronatem Polskiej Izby Paliw Płynnych chodzi o wyłonienie takich stacji, które mają najlepsze zaplecze, są doskonale zorganizowane i prowadzone, a oferują usługi ważne dla zawodowych kierowców.

Od redakcji

5
 

Miniony rok przyniósł wprawdzie w transporcie sporo złych zdarzeń, głównie dotyczących „nadbudowy” transportu, w postaci niemieckiego MiLoG-u, ale też przyniósł sporo dobrego. Producenci ciężarówek raportują doskonałą sprzedaż, której w grudniu nie dało się jeszcze podsumować, a generalnie transport drogowy pracował na wysokich obrotach. Z końcem roku pisaliśmy więcej o perturbacjach wokół MiLoG-u i zapowiada się, że zamieszanie w tej kwestii jeszcze potrwa, choć ważne jest oczywiście stanowisko sąsiadów, które mogą każdego dnia, po konsultacjach z UE, ogłosić. Wiemy, że dla części polskich firm utrzymanie dotychczasowej, mocno konkurencyjnej pozycji na rynku transportowym będzie trudniejsze. Tym bardziej należałoby naciskać na rządzących, by podjęli się zapowiadanej w ub. roku próby uregulowania kwestii płacowych w polskim transporcie. Nowy system wynagradzania jest potrzebny nie tylko kierowcom, ale i całej branży. Do roboty!

Spis treści

6
 

Humor

7
 

Wywiad

8
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z dyrektorem zarządzającym firmy Feber Andrzejem Kajdą

Firma Leyland Trucks wyprodukowała swój 400 000. pojazd użytkowy od rozpoczęcia działalności obecnego zakładu w Wielkiej Brytanii w 1980 r. Jubileuszowy pojazd, ciągnik DAF XF 460 FTP, został przekazany klientowi - firmie Carr's Flour z miejscowości Silloth w Kumbrii, na północnym zachodzie kraju.

Od lutego 2016 r. startuje nowa specjalność studiów mechatronicznych na Politechnice Śląskiej. Projektowanie mechatronicznych układów mobilnych swoim patronatem objął Wielton SA. W ramach promocji kierunku firma zorganizowała dla studentów Dzień z Wieltonem. Wydarzenie miało miejsce 24 listopada br. w gmachu Wydziału Mechanicznego Technologicznego w Gliwicach.

Mija 20 lat od wejścia olsztyńskiej fabryki opon w skład Grupy Michelin. 2 grudnia 1995 roku ówczesny Dyrektor Zarządzający Grupy Michelin, François Michelin, podpisał z Ministerstwem Przekształceń Własnościowych umowę prywatyzacyjną, na mocy której Michelin objął większościowy pakiet akcji Stomilu-Olsztyn. Dziś – po 20 latach – olsztyńska fabryka Michelin jest największą fabryką opon w Polsce i jednym z największych zakładów produkcyjnych Michelin na świecie.

Stosowany w zabudowach tylnozsypowych KH-Kipper siłownik hydrauliczny nowej generacji HYVA ALPHA zapewnia krótszy o około 20% czas podnoszenia i opuszczania skrzyni. Lżejszy, a zarazem mocniejszy system hydrauliczny zwiększa także ładowność wywrotki.

Prezentacja

18
 

Napięty program testów gazowej Scanii spowodował, że nie było czasu na przeprowadzenie wszystkich pomiarów zwykle przez nas wykonywanych. Kłopot sprawił nam pomiar zużycia gazu.

To był bardzo szczególny i dobry rok dla Scanii – usłyszeliśmy na grudniowej konferencji podsumowującej miniony rok.

Problemy

25
 

W Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja pt. „Rola transportu drogowego w rozwoju gospodarczym Unii Europejskiej”.

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje w Niemczech ustawa o płacy minimalnej. Jej przepisy dotyczą także polskich firm logistycznych, realizujących kontrakty w Niemczech.

3 listopada ub. r. MEN, nowelizując rozporządzenie o klasyfikacji zawodowej dodało kilka nowych zawodów, które można zdobywać w placówkach mu podlegających. Doszedł po latach starań zawód kierowca mechanik. Nr zawodu: 832201!

13. edycja wystawy pojazdów użytkowych i zabudów oraz wyposażenia Solutrans udała się lepiej niż poprzednie. Była większa, więcej było wystawców, także z zagranicy. W sumie zajęli oni ok. 75 tys. m2.

„International Truck of the Year 2016” dla Iveco EuroCargo, które jest kolejnym wcieleniem pojazdu klasy dystrybucyjnej, popularnego w Europie od 25 lat.

Reportaż

32
 

Centrum Pojazdów Używanych OK Trucks w Nadarzynie koło Warszawy jest czwartym otwartym punktem z planowanej sieci 13 głównych centrów OK Trucks w Europie.

Polska jest potęgą oponiarską dzięki inwestycjom gigantów przemysłu gumowego, takich jak Bridgestone.

 

Czy zastanawialiście się może kiedyś, jak wygląda droga wysłanej przez Was przesyłki? Zwykle nie myślimy o tym.

 

Ponad 700 km z trzema ładunkami stalowymi, których łączna waga to niemal 100 ton, a długość przekracza 100 m.

 

5 listopada 2015 r., podczas uroczystej gali wieczornej TransPoland ogłoszono wyniki I edycji plebiscytu „Przyjazny Pracodawca TSL”.

Promocja

40
 

Początkowo była to baza firmy Koflex, której właściciele Agnieszka i Marcin Kęska widząc zainteresowanie okolicznych firm i mieszkańców usługami, które świadczyli na potrzeby własne, postanowili rozbudować i unowocześnić obiekt.

W poprzednim roku rozpoczęliśmy aktualizację danych naszych członków.

 

Informacje

46
 

Ze świetnym wynikiem rok 2015 zamyka Fundacja Truckers Life. Organizacja uruchomiła już 50 zewnętrznych parków treningowych dla kierowców.

Pierwszą w Polsce hamownię do sprawdzania skrzyń biegów Inter Cars uruchomił w ZF Services Partner w Czosnowie, przy warsztacie szkoleniowym Q-Service.

 

Samouczek

47
 

Poniżej kolejne pytania z testu na kwalifikację wstępną, które obok pytań z zakresu przepisów drogowych czy transportowych znajdują się na egzaminie. To abecadło transportowe. Spróbujcie na nie odpowiedzieć.

Bezpieczeństwo

48
 

W Warszawie po raz szósty odbył się finał konkursu Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. 

Służby muszą współpracować 56

Blisko pięćdziesięciu uczestników wzięło udział w krakowskim szkoleniu poświęconym podróbkom na rynku środków ochrony roślin.

Panorama firm

58
 

Szef firmy Mateusz Muskalski stara się też na co dzień czerpać radość z tego, co robi. Jest stałym bywalcem trakerskich imprez i zlotów, a od pewnego czasu pasjonuje się tuningiem.

 

Marek Kania kierowcą został przed 35 laty, kontynuując tradycje rodzinne, gdyż jego ojciec również swe zawodowe życie związał z kierownicą.

 

Niektóre typy pojazdów powinny spełniać dodatkowe wymagania konstrukcyjne, określone w Umowie europejskiej ADR.

Drogi

65
 

Choć woj. lubuskie to jedno z naszych najmniejszych i najsłabiej zaludnionych województw, jego rola widziana pod kątem sieci drogowej jest trochę ważniejsza.

Sonda

66
 

Opłatkowe spotkanie kierowców z błońskiego PEKAES-u było doskonałą okazją nie tylko do wspomnień, ale i dowiedzenia się, co robią i w jaki sposób spędzają czas szoferzy na emeryturze…

Tuning

68
 

W numerze kwietniowym w ub. roku prezentowaliśmy „Maczetę”, której właścicielem jest Paweł Lutostański z firmy Euro-Trans z Łomży. Dziś przedstawiamy jego kolejny pojazd – Volvo FH 13.

Żartem

72
 

Dwie załogi – przedstawiciele klasy Truck rywalizowały podczas „Epilogu” na malowniczych trasach pod Tatrami w gminie Bukowina Tatrzańska.

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

Eurotax

78
 

Ogłoszenia

79
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...