Spis treści nr 05/2016 Zamów numer

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

W technologii pojazdów ciężarowych nie było od lat takiego wydarzenia, jak pokazane ostatnio konwoje samoprowadzących ciężarówek. Wiem, że bardzo wielu Czytelników pogardliwie skwituje: To bajka i ściema… albo pieśń dalekiej przyszłości. Nieprawda. W tę stronę będzie skręcał przemysł samochodów użytkowych. Osobowych może też, ale później.

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z dyrektorem sprzedaży Volvo Trucks Pawłem Węcłowskim

W Gostyninie rozpoczęła działalność już dwusetna filia Inter Cars w Polsce. Największy w kraju i Europie Środkowo-Wschodniej importer i dystrybutor części zamiennych do samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych stale rozwija się. Inter Cars od początku istnienia dynamicznie rozwija sieć swoich filii. Najwięcej, bo aż po 18 nowych punktów otworzono w 2007 i 2008 roku. To był jednak dopiero rozbieg. W ciągu pierwszego kwartału 2016 r., uruchomiono już 18 nowych filii, a do końca roku powstanie kolejnych 20.

Rada nadzorcza Schmitz Cargobull AG mianowała Andreasa Schmitza (48 lat, prawnuk założyciela firmy) nowym prezesem zarządu spółki. Przejął obowiązki 1 kwietnia br., po zakończeniu roku finansowego. Zastąpił Ulricha Schumera, który przepracował we władzach firmy ponad 30 lat i będzie do końca roku pełnił funkcje doradcze. Jednocześnie Boris Bilich, który przyszedł do Schmitza w styczniu br., przejmie od Ulricha Schopkera obowiązki szefa sprzedaży.

Ile może uciągnąć Volvo FH16 750? Z najsilniejszym człowiekiem za kierownicą najmocniejszego, produkowanego seryjnie samochodu ciężarowego wszystko zależy od nowej skrzyni biegów I-Shift z biegami pełzającymi. Odpowiedź została przedstawiona 12 kwietnia br. na kanale Volvo Trucks na portalu YouTube.

Od ponad 20 lat serwis we Włocławku świadczy kompleksowe usługi w zakresie obsługi pojazdów ciężarowych Scania. Właściciel serwisu to Hołowińscy-Scanserwis Sp. z o.o., autoryzowany dealer Scanii.

Prezentacja

16
 

EfficientLine 2, to linia ciągników siodłowych oraz podwozi pod zabudowę marki MAN zoptymalizowanych w celu zmniejszenia zużycia paliwa.

Kässbohrer Maxi SCS-X należy do nowej serii naczep produkowanych przez firmę Tirsan, w której posiadaniu znajduje się marka Kässbohrer.

Transport przyszłości ma być bardziej wydajny, ciężarówki zawsze pełne mają zużywać mniej paliwa dzięki technologii automatycznych i niezależnych samochodów połączonych niekiedy w konwoje.

Rynek

28
 

Polski rynek opon zareagował na dynamiczny wzrost sprzedaży samochodów ciężarowych z małym opóźnieniem.

Reportaż

30
 

To jedno z największych wydarzeń o zasięgu ogólnokrajowym regularnie organizowanych przez polskie przedstawicielstwo. W tym roku konwój złożony z 11 ciężarówek odwiedził sześć miejscowości.

Zanim we wrześniu ruszy produkcja seryjna nowego VW Craftera w Białężycach koło Wrześni, czyli 50 km od Poznania, trwa wyposażanie fabryki oraz instalacja maszyn i urządzeń.

Informacje

33
 

Jeden z największych ośrodków szkoleniowych kierowców w kraju, Grupa Cargo z Jaworzna, wzbogacił się ostatnio o nowe zaplecze będące podstawą Akademii Jazdy Cargo.

Rozpędu nabiera zainicjowana przez Fundację Truckers Life kampania społecznościowa #zdrowykierowca, która jednoczy zdrowych i aktywnych kierowców w przestrzeni social media.

Podczas każdej konferencji dotyczącej transportu drogowego zawsze pojawia się problem kierowców, a właściwie ich braku.

Drogi

34
 

Właśnie opublikowano wstępne wyniki badań ruchu drogowego w Polsce. To były ważne i potrzebne badania, a wykonano je w ub. roku po pięciu latach od poprzednich.

Inaczej wygląda sieć dróg z perspektywy zarządzającego nimi na pewnym ograniczonym terenie, a inaczej z punktu widzenia kierowcy w tranzycie. Ta różnica uwidacznia się np. w Wielkopolsce.

Targi

36
 

Tegorocznym Targom Techniki Motoryzacyjnej i Motor Show towarzyszyło wiele premier i branżowych wydarzeń.

Między 31 marca a 3 kwietnia br. w Poznaniu odbyło się najważniejsze wydarzenie branży techniki motoryzacyjnej.

Klub

40
 

Decyzją największych organizacji transportowych: IRU i UICR ustanowiono Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego, który w każdym roku będzie zawsze w drugi piątek maja.

Sklepik

44
 

Konkurs

46
 

Stacja paliw, której właścicielem jest spółka „Soley-Areca Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” Sp. K., zdobyła w tym roku tytuł najlepszej stacji w Polsce.

Przy drodze

48
 

Minitest

50
 

Wchodząc na konkurencyjny rynek, Hyundai nie ryzykował pokazania prostego produktu. H350 ma lub może mieć, w zależności od opcji, bardzo bogate wyposażenie podnoszące komfort i bezpieczeństwo.

1 maja 2016 r. wszedł w życie Unijny Kodeks Celny wraz z przepisami wykonawczymi i delegowanymi.

Panorama firm

60
 

Robex to firma stricte rodzinna, gdyż w prowadzeniu jej panu Tomaszowi oprócz synów pomaga żona Aleksandra, która zajmuje się dokumentacją, oraz brat Robert Chorążak będący współwłaścicielem.

Serwis

62
 

Spółka WTC otworzyła kolejny autoryzowany serwis samochodów ciężarowych, autobusów. Lider sprzedaży ciągników siodłowych w Polsce cieszy się zaufaniem swoich dealerów.

Traker radzi

64
 

Regularna kontrola jest podstawą utrzymania pojazdu w nienagannym stanie technicznym i zapobiegania nieprzewidzianym postojom.

Traker miesiąca

66
 

Ryszard Weber kierowcą został jeszcze za czasów okupacji, a do wyboru tego zawodu zmusiło go przede wszystkim życie.

Sonda

68
 

13 maja br. po raz pierwszy w historii kierowcy obchodzić będą swoje święto. Z inicjatywy UICR każdy drugi piątek maja został uznany Dniem Międzynarodowego Kierowcy Zawodowego. Zapytaliśmy więc, co o tej inicjatywie sądzą sami zainteresowani…

Tuning

70
 

To drugi po Scanii „Cars” samochód z rybnickiej firmy Kadam, który gości na naszych łamach. Volvo na co dzień wozi nietypowe ładunki, ale w sezonie letnim błyszczy na trakerskich zlotach.

ADR

72
 

„Skrzynka ADR” to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia pojazdu przewożącego towary niebezpieczne.

Samouczek

72
 

Oto drugi zestaw pytań z pierwszej pomocy przedmedycznej, które znalazły się w testach na kwalifikację wstępną.

Żartem

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

Eurotax

78
 

Ogłoszenia

79
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...