Spis treści nr 06/2016

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Obchody Dnia Kierowcy? Niewielu o tym słyszało i wcale nie chodzi o fetowanie czegokolwiek, ale o podkreślenie znaczenia tej grupy zawodowej. To właściwie najliczniejszy zawód w Polsce, a świadomość jego problemów jest i w społeczeństwie, i we władzach znikoma! Jest zatem zadanie, także i dla nas, by ten stan rzeczy zmienić przed następnym Dniem, za rok.

Rozmowa „Polskiego Trakera” z prezesem ZMPD Janem Buczkiem

Aktualności

8
 

Firma TB Trucks & Trailer Serwis Sp. z o.o., autoryzowany dealer DAF-a, w swoim oddziale w Rzgowie wydała 5000. ciężarówkę. Właścicielem pojazdu jest firma ZPUE SA z Włoszczowej.

Goodyear rewolucjonizuje ofertę opon ciężarowych, wprowadzając na rynek zupełnie nowe niskoprofilowe opony: KMAX S na oś kierowaną w rozmiarze 375/45 R 22,5 oraz KMAX D na oś napędową w rozmiarze 315/45 R 22,5.

Thermo King, producent rozwiązań do kontroli temperatury w transporcie przeznaczonych do różnych zastosowań mobilnych, oraz marka Ingersoll Rand wprowadzają serię agregatów chłodniczych V-200s. Najnowsze uzupełnienie oferty agregatów bez silnika wysokoprężnego, napędzanych z pojazdu, zapewnia wydajne i przyjazne dla środowiska chłodzenie podczas transportu w małych samochodach dostawczych i ciężarowych.

Koncern Daimler AG chce zainwestować ok. 500 mln euro w nową fabrykę silników w Polsce i stworzyć tam kilkaset nowych miejsc pracy. Pierwszy w Polsce zakład produkcyjny Mercedes-Benz Cars ma być zlokalizowany w Jaworze, 70 km na zachód od Wrocławia. Będą w nim wytwarzane czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne do samochodów osobowych Mercedes-Benz. W pierwszej fazie koncern planuje zainwestować w nową fabrykę silników ok. 500 mln euro.

 

Zestawienie rezultatów uzyskanych podczas naszych testów popularnych ciągników siodłowych siedmiu marek. Nie publikujemy zestawienia wyników paliwa, natomiast zachęcamy do śledzenia relacji z przebiegu każdego testu z osobna.

Wystawy

22
 

Na bez wątpienia największych na świecie targach maszyn budowlanych, sprzętu i wyposażenia potrzebnego do wszelkiego rodzaju budów, Bauma w Monachium, nie brakowało i pojazdów.

Nowości

26
 

Mercedes szczyci się tym, że ma jako jedyny na świecie seryjnie produkowaną, specjalnie dla potrzeb transportu budowlanego zaprojektowaną ciężarówkę.

Wprawdzie normy Euro nie wymuszają już regularnego ulepszania pojazdów, ale rynek chętnie wita każde nowe rozwiązania poprawiające wydajność i możliwości transportowe.

Wprawdzie produkowany od 21 lat Sprinter jest liderem rynku pojazdów dostawczych, a do klientów trafiło ok. 3 mln sztuk, ale konkurencja nie śpi, więc Mercedes-Benz pokazał najnowsze wersje szlagieru z Düsseldorfu.

52
 

Zaledwie dwa lata po wprowadzeniu nowego Daily Iveco znów podnosi o szczebel swój flagowy pojazd. To potwierdza, jak ważny to model dla koncernu.

Informacje

30
 

Od pięciu lat firma DAF Trucks Polska wybiera najlepszego spośród wszystkich autoryzowanych dealerów swojej sieci.

Dlaczego nie ma w Polsce stacji benzynowych? Dlaczego nie jeździmy na ropie?

Po raz pierwszy w Polsce i na świecie, w piątek 13 maja br., miały miejsce obchody Międzynarodowego Dnia Kierowcy Zawodowego. Dzięki uprzejmości właścicieli terenu Port Radomsko, świętowaliśmy tuż przy tranzytowej drodze S-1.

Konkurs

41
 

Najpierw był konkurs na „Ciężarówkę Roku w Polsce”, potem zliczyliśmy wasze głosy, a teraz wręczyliśmy medal zwycięzcy. Uroczystości odbywały się w Międzynarodowym Dniu Kierowcy Zawodowego.

 

W ramach krajowych eliminacji, w każdej z lokalizacji kierowcy pokonywali trasy konkursowe przy wykorzystaniu zestawu składającego się z samochodu ciężarowego Volvo FH oraz w pełni załadowanej naczepy Wielton.

W tegorocznej, trzeciej edycji tego konkursu, organizowanego przez Wojewódzki Wielkopolski Inspektorat Transportu Drogowego na Torze Poznań, wystartowało 68 uczestników, a w śród nich 4 kobiety.

Temat święta i problemów kierowców potraktowała znana w środowisku TV Brawo, czyli program „Na Osi” oraz Program 1 Polskiego Radia, który przez cały piątek, 13 maja br. informował słuchaczy i przesyłał życzenia dla kierowców.

17 maja br. w siedzibie Volvo Group w Młochowie rozpoczęło się pierwsze szkolenie w ramach akcji „Profesjonalni Kierowcy”.

 

Drogi

54
 

Specyfiką woj. warmińsko-mazurskiego jest to, że choć jest położone na pograniczu, większość dróg przebiega w kierunku północ-południe mimo iż, poza jedną, drogi te wydają się nie mieć potężnego znaczenia gospodarczego.

Kontrole

56
 

Od 5 października 2015 r. na dwóch przejściach granicznych – w Koroszczynie (granica z Białorusią) i w Grzechotkach (granica z Rosją) – testowana jest nowatorska usługa Służby Celnej, tzw. eBooking Truck.

Panorama firm

58
 

Piotr Kiryluk stara się w prowadzonych przez siebie działaniach być bardzo elastyczny i gdy nie ma intratnych frachtów na Zachód, jeździ za godziwe stawki po kraju i dlatego z optymizmem patrzy w przyszłość.

Traker radzi

60
 

Nieprawidłowo przeprowadzone mycie i konserwacja, ale także podatność na działanie promieniowania słonecznego mogą być przyczyną zmian fizycznych własności powłoki lakierniczej.

Samouczek

61
 

Dzieci, wycieczki, rajdy rowerowe i wreszcie wakacje. Kilka pytań związanych z ruchem drogowym pytań , które znalazły się w testach na kwalifikację wstępną.

Traker miesiąca

62
 

Józef Idec z firmy ZTE Radom oddział Gorzyce skończył zasadniczą szkołę zawodową przy PKS-ie w Stalowej Woli i jako kierowca mechanik legitymował się prawem jazdy kat. B i C.

Z końcem kwietnia br. w Cedzynie k. Kielc odbyło się ogólnopolskie seminarium ADR „Bezpieczeństwo transportu w teorii i praktyce”.

W naszym corocznym konkursie rozpisywanym równolegle z „Ciężarówką Roku 2016” wybraliście najlepszą stację. Złożyliśmy więc wizytę w miejscowości Osła, gdzie znajduje się zwycięska placówka funkcjonująca w barwach Orlenu i zapytaliśmy spotkanych tam kierowców, czy zgadzają się z wyborem naszych Czytelników.

To jeden z ośmiu samochodów z firmy PARS, który został poddany tuningowi, a jego właścicielem jest Eugeniusz Osadnik prowadzący firmę transportową od 1989 r.

Sport

70
 

Otwarcie sezonu MoneyWell Investment Kager Super Rally 2016. Ponad 80 załóg rywalizowało w pierwszej rundzie 2016.

Żartem

72
 

Giełda

Eurotax

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...