Spis treści nr 07/2016

Humor

 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Z jednej strony głównym tematem tego lata jest dla transportu wejście nowych przepisów o płacy minimalnej we Francji, tzw. Loi Macron, oraz ewentualne naciski Komisji Europejskiej na Niemcy, które już wprowadziły swój MiLoG, ale z drugiej przyszłość jednostki kontrolującej transport w Polsce. Nie ma praktycznie innych możliwości kontrolowania ciężarówek niż w czasie kontroli drogowych wykonywanych przez ITD.

Wywiad

4
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Alvinem Gajadhurem, p.o. głównym inspektorem Transportu Drogowego

Aktualności

200. naczepa Krone dla Daw-Trans

8
 

W siedzibie Kujawski Truck Center autoryzowany serwis Mercedes-Benz i Krone w Rogówku k. Torunia odbyła się uroczystość przekazania kluczowemu klientowi, firmie Daw-Trans, dwusetnej naczepy Krone Profi Liner.

Przekazania na ręce właściciela Dawida Kujawskiego dokonali szef sprzedaży Pozkrone – Tomasz Kujawa, dyrektor regionu północ w Pozkrone – Jacek Białobrzewski i opiekun rynku polskiego z ramienia producenta – Marek Posmyk.

Naczepa powiększy flotę firmy daw-Trans, której polityka jest ukierunkowana na jak najwyższą jakość środków transportu. Firma Daw-Trans obecna jest na rynku nieprzerwalnie od 2000r. i jest dynamicznie rozwijającym się liderem usług transportowych w regionie.

Arocs profesjonalista

 

Ten materiał budowlany waży 20 t i ma 22 m długości, a jego przewożenie to zadanie dla specjalisty. W tym właśnie specjalizuje się firma Dietera Krausego – zajmuje się transportem drewna, naturalnego budulca szeroko stosowanego w sektorze budowlanym.

D. Krause działa w branży drzewnej od niemal 50 lat. Najpierw pracował jako drwal, później jako kupiec oraz przy transporcie świeżo ściętych pni. Na początku polegał na Unimogu, następnie zamienił go na dwa ciągniki MB.

Dzisiaj Dieter Krause przewozi swoje bale za pomocą dwóch ciężkich,
33-tonowych egzemplarzy pierwszej generacji Actrosa. Niedawno do jego firmowej floty, obejmującej również dwa zespoły ciężarówek do przewozu ciętego drewna, dołączył Mercedes-Benz Arocs.

Szkolenia BPW

 

Przez kilkanaście dni jeździł po Polsce pokazowy zestaw BPW Infomobil, w którym doradcy techniczni tej marki prowadzili szkolenia dla mechaników zajmujących się obsługą nie tylko osi, ale innych produktów BPW.

My spotkaliśmy zestaw Infomobil w krakowskiej firmie Suder&Suder, dystrybuującej od lat części zamienne do ciężarówek w Małopolsce. Jak nam powiedział Łukasz Łatkowski z BPW Polska, w cyklu bezpłatnych szkoleń wzięło w tym roku udział ok. 300 mechaników.

Program szkoleń był w 6 lokalizacjach identyczny: najpierw wstępne informacje o nowościach produktowych, a potem wykład nt. doboru części BPW, obsługi hamulców tarczowych EcoDisc. Doradcy nie tylko opowiadali jak prawidłowo przeprowadzać obsługę osi, ale i w trakcie spotkania odpowiadali na pytania mechaników.

Urodziny H350

 

Hyundai świętuje pierwszy rok sprzedaży lekkiego samochodu dostawczego H350, którego produkcja rozpoczęła się w maju 2015 r., w tureckiej fabryce w Bursie.

H350 to pierwszy, całkowicie nowo zaprojektowany przez markę Hyundai samochód reprezentujący segment dużych samochodów dostawczych.

Mocny, 2,5-litrowy silnik, w połączeniu z 6-biegową skrzynią manualną i tylnym napędem, zapewnia odpowiednią dynamikę jazdy i spełnia normy emisji Euro-6.

Ładowność modelu LCV Hyundaia wynosi maksymalnie 1365 kilogramów i samochód może pomieścić pięć europalet, co jest wiodącym wynikiem jeśli chodzi o przestrzeń załadunkową w klasie 6-metrowych furgonów.

Drogi

ŚDM – drogi rekomendowane

15
 

Prezentacja

16
 

Zestaw złożony z dwuosiowego EuroCargo oraz jednoosiowej przyczepy (Wielton) jest typowym przedstawicielem tzw. objętościówki, ale ciągnik może być efektywnie wykorzystywany w innych odmianach transportu.

Nowości

22
 

Nowy Stralis oparty jest na ciągniku Hi-Way, który cztery lata temu zdobył tytuł „Truck of the Year” i pomógł przełamać trudności marki Iveco

Nowy I-Shift z biegami pełzającymi to pierwsza zautomatyzowana przekładnia, która może wzmocnić moment obrotowy silnika 32-krotnie! (na wstecznym 37-krotnie).

Podczas specjalnej konferencji prasowej w Warszawie miała miejsce premiera najnowszych produktów grupy Goodyear Dunlop Tires.

Podstawową nowością jest silnik V6 o pojemności 3 litrów. VW nie zamierza ukrywać, że wywodzi się on ze stajni volkswagenowskiej, ale przez dwa lata stosowany był w cięższych modelach Audi.

Targi

30
 

Od 22 lat w Kielcach odbywają się Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego Autostrada i jest to największa tego typu impreza w naszym regionie.

Problemy

34
 

31 maja 2016 r. z inicjatywy ZMPD odbył się protest międzynarodowych przewoźników drogowych w Warszawie oraz w stolicach 10 innych krajóweuropejskich.

Kolejny piknik-konferencja Polskiej Unii Transportu odbyła się w Krzyżowej i impreza wyraźnie przebiegała w cieniu przygotowań do wejścia w życie przepisów francuskiego Loi Macron.

Koniec impasu?

38
 

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie wobec Francji w związku z zastosowaniem przepisów o płacy minimalnej do sektora transportu międzynarodowego. Podjęła też kolejne kroki formalne w sprawie Niemiec.

Samouczek

37
 

Nowe technologie i systemy bezpieczeństwa używane przez kierowców w pytaniach testowych na kwalifikację wstępną.

Konkurs

44
 

Tylko 150 ml paliwa w spalaniu na 100 km przesądziło o zwycięstwie Litwina nad naszym reprezentantem, mistrzem Polski Piotrem Krahelem w konkursie Volvo „The Drivers’ Fuel Challenge”.

Klub

46
 

Rozpoczęliśmy czas spotkań w różnych okolicznościach.

Tej wiosny Fundacja Truckers Life uruchomiła pierwszą siłownię dla kierowców w ramach swojej sieci na terenie Niemiec.

Kontrole

50
 

Światowe Dni Młodzieży, które w tym roku odbędą się w Polsce, to nie tylko wyzwanie dla organizatorów spotkania, ale i dla wszystkich służb, które na co dzień dbają o ład oraz bezpieczeństwo w naszym kraju.

Przed prawdziwym wyzwaniem

52
 

Tematem przewodnim Rady Konsultacyjnej przy GITD były przygotowania służb do obchodów Światowych Dni Młodzieży, które będą mieć miejsce w ostatnim tygodniu lipca w Krakowie. O zadaniach i roli ITD w tym czasie poinformował wojewódzki inspektor Paweł Kucharczyk, koncentrując się głównie na omówieniu ograniczeń, jakie wystąpią na małopolskich drogach. Jego wypowiedź uzupełnił podinsp. Artur Kliszczyk, ekspert WRD KWP w Krakowie, który z kolei przedstawił problem z perspektywy działań podejmowanych przez policję. Właściwie nikogo z zebranych nie zdziwiły informacje, że Kraków, a poniekąd większą część Małopolski czeka komunikacyjny paraliż, natomiast głośno zastanawiano się nad faktem, jak w takich warunkach będzie funkcjonował transport towarów oraz jak, a właściwie czym będą się poruszać pielgrzymi, których na tę uroczystość ma przybyć ok. 2 milionów.

Przy drodze

54
 

Nietypowe w tym dużym obiekcie zaplecza drogowego są dwie rzeczy – lokalizacja i brak stacji benzynowej.

Panorama firm

56
 

W maju br. firma FL Polska skończyła 9 lat i od początku istnienia jeździ dla koncernu Frode Laursen A/S, jednej z największych firm logistyczno-transportowych w krajach skandynawskich.

Układy kontroli temperatury we wnętrzu kabiny wymagają stałej konserwacji (obsługi), szczególnie w okresie, gdy nie są one używane.

Pierwsza pomoc, jak sama nazwa wskazuje, jest pomocą osobie w potrzebie, ale niesiona przez tych, którzy jako pierwsi znaleźli się w danym miejscu i czasie.

Sport

61
 

Ponad siedemdziesiąt załóg rywalizowało na trasach w podkieleckiej Morawicy w ramach drugiej rundy MoneyWell Investment Kager Super Rally.

ADR

62
 

Różnego typu zagrożenia związane z transportem materiałów niebezpiecznych mogą mieć miejsce nie tylko na drodze, ale również m.in. podczas załadunku i rozładunku towaru.

Traker miesiąca

64
 

Pytany, czy z perspektywy czasu podjął właściwy wybór, decydując się zostać kierowcą międzynarodowym, odpowiada bez wahania, że tak.

Sonda

Znaki (dez)informacyjne)

66
 

Znaki z założenia powinny na drodze przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa i służyć kierowcom informacją. Czy jednak tak jest w rzeczywistości i czym różni się oznakowanie polskich dróg od tych w innych krajach? O to tym razem zapytaliśmy trakerów…

Ciężarówkę w jeżdżące dzieło sztuki zamienił Walter Rosner, nadając jej nazwę „Kolebka ludzkości”. Nazwa ta oczywiście nie jest przypadkowa, co szybko uświadamiamy sobie patrząc na malunki.

Dla „Polskiego Trakera” z Pawłem Bączkowskim o jego pracy artystycznej, scenicznej, pedagogicznej, jurorskiej, studyjnej, a ostatnio redakcyjnej rozmawia Marta Łuczkowska, red. naczelna portalu Świat Kultury Poznań.

23 kwietnia br. w Ośrodku Kultury Ochoty w Warszawie odbył się koncert laureatów XVI Plebiscytu „Dyliżanse”.

Żartem

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

Eurotax

78
 

Ogłoszenia

79
 

Krzyżówka

62
 
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...