Spis treści nr 08/2016 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Ważni prezesi firm ciężarówkowych zapowiadają rewolucję: cyfryzację i samych pojazdów, i całego transportu. Pic na wodę i ściema? Niestety – nie! W stalowym 6- tonowym ciągniku coraz mniej daje się poprawić, także rentowność producentów tych maszyn jest mizerna. Z drugiej strony potrzeby przewozowe ludzkości się zmieniają, więc trzeba wozić inaczej. A kto zaproponuje coś lepszego…

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Maciejem Taniewskim, dyrektorem zarządzającym DAF Trucks Polska

Najlepsze załogi terenowe na świecie wyruszyły w piątek, 8 lipca z Placu Czerwonego w Moskwie na trasę rajdu Silk Way Rally 2016. Ich celem będzie Pekin, do którego dotrą po dwóch tygodniach walki na bezdrożach i przejechaniu 11 tysięcy kilometrów. W zawodach weźmie udział dziewięciu polskich reprezentantów.

Pojazd DAF XF został wybrany „Flotową Ciężarówką Roku 2016” w prestiżowym plebiscycie „Motor Transport Awards” w Londynie, co dało firmie DAF szóste zwycięstwo w ciągu ostatnich dziewięciu lat. Nagrodę wręczono na oficjalnej ceremonii, w której udział wzięło 1600 czołowych przedstawicieli branży transportowej.

W dniu międzynarodowej premiery Nowego Stralisa firma Perrenot Group złożyła rekordowe zamówienie na 250 pojazdów napędzanych gazem ziemnym!

1 lipca br. to oficjalny start operacyjny działalności Grupy Wróbel w województwie pomorskim. Dealer Roku 2016 otwiera nowy, dziewiąty już oddział niemieckiej marki i tym samym obejmuje zasięgiem kolejną część Polski. W Straszynie k. Gdańska będzie prowadzona sprzedaż i serwis samochodów ciężarowych, dostawczych oraz pojazdów typu Unimog.

Prezentacja

16
 

Podwozia spod znaku gryfa łatwo dopasowują się do najbardziej wymagających zabudów. Jednak prowadzenie mlekowozu nie należy do najłatwiejszego rzemiosła m.in. ze względu na niestabilny ładunek.

 

Osiem intensywnych dni wypełnionych praktyczną wiedzą i emocjonującą rywalizacją. Nowy koncept warsztatowy budzący duże zainteresowanie partnerów.

„Misja, jakość, bezpieczeństwo, profit”

36
 

To motto, które przeświecało uczestnikom ogólnopolskiego Kongresu Instruktorów i Wykładowców Nauki Jazdy zorganizowanego przez fundację Zapobieganie Wypadkom Drogowym.

Informacje

22
 

Czerwcowa konferencja VDA zapowiada organizowaną co dwa lata największą wystawę pojazdów użytkowych w Hanowerze.

Firma FM Logistic obecna w Polsce od ponad 21 lat osiągnęła dwucyfrową dynamikę rozwoju. W najbliższych latach zamierza stać się operatorem numer 1 na polskim rynku.

Według danych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy bezpośrednią przyczyną prawie 1/4 najcięższych wypadków drogowych z udziałem pojazdów ciężarowych jest zmęczenie i zły stan psychofizyczny kierowców.

Nowości

26
 

Obniżenie TCO, czyli kosztów ponoszonych przez właściciela pojazdu oraz niezawodności to motto lidera rynku naczepowego na zbliżającą się wystawę IAA w Hanowerze.

Mercedes-Benz opracował system zdalnego diagnozowania swojej flagowej ciężarówki pozwalający przewidzieć i zaplanować wizytę w serwisie nie przerywając wykonywania jej zadania transportowego.

32
 

Wreszcie wiemy, jaki jest nowy Crafter! Ukrywany, chroniony, pokazywany ostrożnie i częściowo na zamkniętych pokazach – teraz jest gotowy do seryjnej produkcji we Wrześni.

Talento ma wypełniać lukę między Doblo a Ducato i ma trafiać głównie do użytkowników w miastach. Jest następcą Scudo.

Poprzednia gama samochodów dostawczych Expert i Jumpy powstała we współpracy z inną marką samochodową, ale teraz koncern PSA sam zbudował średnią furgonetkę.

Rodzina czterech pojazdów użytkowych Forda wprowadzona po roku 2012 sprzedaje się w Europie doskonale, szefowie koncernu są zadowoleni z rosnącego sukcesu nowej gamy.

W czerwcu br., w Ołtarzewie odbyła się trzecia konferencja Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Transportu Nienormatywnego.

Reportaż

38
 

Jak co roku Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych zorganizowało Festyn Transportowca w Faltomie Leśnym k. Nowego Dworu Wejherowskiego.

Zabytki na start!

68
 

Rajd na regularność, pojazdy zabytkowe, piknik motoryzacyjny, drifting, występ zespołu muzycznego, ekspozycje producentów z branży motoryzacyjnej.

Drogi

40
 

Niby na uboczu, na ścianie wschodniej, ale sąsiaduje z ważnym gospodarczo Mazowszem, no i graniczy z dwoma państwami. Funkcje tranzytowe są oczywiste ale…

Jak co roku już od kilku lat, podczas przymusowych letnich przerw w ruchu ciężarówek, spotykamy się z kierowcami na parkingach przy międzynarodowych szlakach.

Jeszcze 25 lat temu można było tylko pomarzyć, by zawodowe prowadzenie ciężarówki czy autobusu uzyskało status konkursu międzynarodowego, i to na skalę światową.

Kontrole

52
 

Kierowcy wyjeżdżając za granicę albo wracając do Polski, muszą pamiętać o obowiązkach, które nakłada na nich prawo dewizowe. Wywóz i przywóz określonych kwot pieniędzy podlega bowiem zgłoszeniu celnemu.

Firma FHTU Łukasz ze Skarżyska-Kamiennej rozpoczęła swą działalność w roku 1998 i jest to swoista kontynuacja tradycji rodzinnych, gdyż dziadek właściciela – Łukasza Wilczyńskiego w latach 50. również prowadził transport.

Traker radzi

56
 

W dążeniu do zmniejszenie emisji CO2 (zużycia paliwa) ważną rolę zaczynają odgrywać rozwiązania dotąd rzadko stosowane.

Wietrzne, deszczowe popołudnie. Jedziesz kilka godzin, trasa dobra, ruch niewielki… Nagle tę monotonię przerywa dziwnie zachowujące się auto przed tobą.

Samouczek

59
 

Tematem wielu pytań w teście na kwalifikację wstępną jest czas jazdy i czas pracy. Warto sobie powtórzyć.

 

Traker miesiąca

60
 

W zawodowym życiu miał jedno marzenie – zostać kierowcą w transporcie międzynarodowym. Cel swój osiągnął, a jego ukoronowaniem było nagrodzenie go Odznaką i Dyplomem Honorowym IRU.

Sonda

62
 

Trakerzy z racji wykonywanego zawodu zdecydowanie więcej kilometrów przemierzają ciężarówkami niż samochodami osobowymi. Jednak i dla nich przychodzi taki dzień, że przesiadają się do mniejszych wozów.

Tuning

64
 

Scanie z motywem mrocznych duchów są dobrze znane miłośnikom europejskiego tuningu, gdyż jeżdżą m.in. w niemieckich i angielskich firmach transportowych. Jedna z nich jest „wizytówką” polskiego przewoźnika.

ADR

66
 

Opakowania dla towarów niebezpiecznych powinny zapewniać wystarczającą wytrzymałość, aby spełnić wymagania stawiane w całym łańcuchu występującym w transporcie drogowym.

69
 

Należy pamiętać, że transport niektórych odpadów również może podlegać pod przepisy Umowy ADR.

Sport

70
 

MoneyWell Investment Kager Super Rally w Wąchocku – runda IV. Kawał rajdu w krainie sołtysa, skarpa strachu edycji Star 266.

71
 

Ten sezon może być znów teatrem walki między dwoma, trzema zawodnikami aspirującymi do tytułu mistrza Europy w wyścigach ciężarówek.

Historia

72
 

28 czerwca 1926 r. w Stuttgarcie przedstawiciele Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) oraz Benz & Cie.– podpisali porozumienie, na mocy którego doszło do fuzji obu firm.

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Giełda

Eurotax

78
 

Ogłosznia

79
 

Krzyżówka

82
 

 

 

 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...