Spis treści nr 09/2016 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Pewnie wydanie dwusetnego numeru miesięcznika nie jest wielkim wydarzeniem, nawet jeśli dodać do naszej pracy kilka wcześniejszych lat podobnej działalności. Jednak to okazja do poczynienia kilku spostrzeżeń.

Aktualności

6
 

Układ napędowy Volvo Trucks jest teraz sprawniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Wraz z wprowadzeniem na rynek najnowszej generacji silników – zgodnych z normą Euro-6 – oraz inteligentnej skrzyni biegów Volvo I­Shift, Volvo Trucks wykonuje kolejny krok na drodze do coraz efektywniejszego transportu.

Dzięki pojazdowi MAN TGE monachijski producent o wieloletnich tradycjach wkracza po raz pierwszy w świat pojazdów dostawczych. MAN zaczynał od pojazdów 7,5-tonowych, dziś proponuje pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) 3,5 t. Wprowadzając TGE, MAN proponuje lekki pojazd użytkowy, który przekona klientów od lat eksploatujących jego większych braci z sektora pojazdów ciężkich.

Nazwa zdradza cel: w bokach nowych plandek „Safe Curtain” firmy Krone dedykowanych specjalnie do zabezpieczenia ładunku wbudowane są wytrzymałe listwy ze stali sprężystej umieszczone w pionowych rękawach z PCW. Dzięki tej technice Krone zapewnia zabezpieczenie ładunku przez plandekę boczną, co pozwala zrezygnować z klasycznych wtykanych desek. Zaletą „Safe Curtain” jest nie tylko prostsza, bezpieczniejsza i szybsza obsługa, ale także o ok. 90 kg mniejsza masa od tradycyjnej plandeki bocznej z deskami wtykanymi w kłonice.

Matador poszerzył swoją ofertę o opony F HR4 na oś kierowaną oraz D HR4 na oś napędową w rozmiarze 315/70 R 22,5. Obie opony przeznaczone do pojazdów ciężarowych i autobusów charakteryzują się obniżonymi oporami toczenia oraz wydłużonym okresem eksploatacji.

Prezentacja

14
 

Napęd i hamowanie – do tego został skonstruowany nowy D38, którego oznaczenie jest zaszyfrowaną średnicą cylindrów (138 mm), a moc maksymalna sięga 640 KM.

Nowości

20
 

Daimler pokazał pierwszą dużą ciężarówkę na prąd, która może przejechać dystans wystarczający na całodzienną dystrybucję, a szef Daimler Trucks Wolfgang Bernhard tłumaczył, dlaczego to takie ważne.

Większość nowości przygotowanych przez Schmitz Cargobull na IAA działa w oparciu o telematykę lub może współpracować z aplikacjami komputerowymi.

MAN pokazał w Monachium nowe pojazdy na rok 2017, które jednak nie szokują żadnymi poważnymi zmianami widocznymi dla obserwatorów.

Iveco zbudowało pierwszą na świecie ciężarówkę na gaz, która może wykonywać transport daleki, a która nie jest futurystycznym, unikalnym prototypem.

Mercedes-Benz doskonali systemy bezpieczeństwa aktywnego w stopniu przewyższającym wymogi europejskich dyrektyw.

Rynek

32
 

Choć Opel późno zajął się samochodami dostawczymi, już zaczyna osiągać sukcesy handlowe, o których słyszeliśmy na prezentacji aktualnej gamy dostawczej marki.

Kontrole

34
 

Obrót produktami leczniczymi w RP może odbywać się tylko na zasadach określonych w ustawie z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne.

16 czerwca br. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Enterprise Logistics Sp. z o.o. S.K.A. w Stargardzie Szczecińskim.

Kiedy po obchodach Międzynarodowego Dnia Kierowcy Zawodowego uczestniczyliśmy w nocnej audycji Programu 1. Polskiego Radia, nie przypuszczaliśmy, iż wkrótce wszyscy kierowcy, będą mogli wziąć w nich udział.

Eurogate Logistics ceni pracę kierowców, dlatego angażuje się w działania uświadamiające i wspierające zdrowy tryb życia i bezpieczeństwo na drodze.

Poradnik

37
 

Z okazji 200. numeru „Polskiego Trakera” przygotowaliśmy „niezbędnik” – mały dodatek z ważnymi informacjami, o których każdy kierowca powinien wiedzieć.

Proste rady starszych trakerów

38
 

Art. 12 w praktyce

40
 

Lista kontrolna kierowcy ciężarówki

40
 

Bądź przezorny na drodze

41
 

Lista kontrolna – bezpieczny załadunek i mocowanie ładunków

42
 

Pierwsza pomoc – lista działań

44
 

Dni świąteczne wg DKV

48
 

Klub

46
 

Motywem przewodnim tegorocznych Trakerskich Spotkań w drodze był trening naszej narodowej reprezentacji na Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych UICR (Finlandia 24-28 sierpnia br.).

Pick-up

50
 

W sieci Fiata pick-up pojawi się jako podwozie do zabudowy, wersja z wydłużoną kabiną, ale jednymi drzwiami (cztery siedzenia) oraz Double Cab, czyli podwójne drzwi i pięć miejsc..

Reportaż

53
 

12. Międzynarodowy Zlot Ciężarowych Pojazdów Tuningowanych „Qualitum Master Truck”.

święto fanów amerykańskiej motoryzacji odbyło się w ostatni weekend czerwca w Miliczu. Już po raz czwarty American Cars Maniacy z całego kraju (i nie tylko) mogli wspólnie rozpocząć wakacje w amerykańskim stylu!

DAF rocznik 2016 z gdańskiej firmy Tom-Tech jako ostatni ciągnik przed zlotem został poddany tuningowi. Niemniej chyba mało kto przypuszczał, że na tyle udanie, by zostać zwycięzcą tegorocznego Master Trucka.

Od dnia 1 stycznia 2017 r. zacznie obowiązywać Umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (Umowa ADR), w wydaniu 2017-2019.

59
 

Jak ważna jest rola kierowcy przy załadunku towarów akurat Was nie trzeba uświadamiać. Szkoda, że nie zawsze o tym wszyscy pamiętacie. Dzisiaj porcja pytań z testów na kwalifikację wstępną z tego tematu.

Trendy

Dr.Marcus

59
 

  

Panorama firm

60
 

Z&G Trans z miejscowości Żory jest firmą, która z racji, że jest usytuowana blisko południowej granicy, wozi ładunki zarówno ze Śląskiego Okręgu Przemysłowego, jak i od przedsiębiorców z Czech.

Traker miesiąca

62
 

Śmiało można stwierdzić, że Mieczysław Koper pochodzi z szoferskiej rodziny, gdyż zarówno jego starszy, jak i młodszy brat swe zawodowe życie również związali z kierownicą.

Sonda

Wolny zawód?

64
 

Zawód kierowcy jeszcze parę lat temu uważany był za profesję, która w pewien sposób pozwala wykonującym go poczuć się panami swojego czasu i samym podejmować codzienne decyzje. Jednak w momencie, gdy w kabinie pojawiły się tachografy, a kierujący dostali służbowe telefony komórkowe, sytuacja ta zmieniła się diametralnie…

Star 28Ż był pojazdem rzadko widywanym na polskich drogach w ubiegłym wieku, podobnie jak i wersja ciągnik siodłowy, gdyż zdecydowanie więcej było zabudów skrzyniowych, meblowych i cystern.

Jak zwykle, w ostatni weekend lipca, w amfiteatrze nad jeziorem Czos oraz w spokojnym na co dzień mieście Mrągowie rozbrzmiewała muzyka country.

.

Żartem

70
 

Horoskop

72
 

Prenumerata

74
 

Giełda

Eurotax

76
 

Ogłoszenia

77
 

Krzyżówka

82
 
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...