Spis treści nr 10/2016 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

 Czy mimo iż samochody ciężarowe są coraz lepsze, tak z punktu widzenia biznesu jak i komfortu pracy, kierowców będzie nadal brakowało? To zderzenie nie jest przypadkowe. Pojawiają się nowe pojazdy, tak jak najnowsza Scania, o której właśnie piszemy, a jednocześnie słyszymy, że brakuje kilkadziesiąt tysięcy kierowców. Nawet mozolne starania środowiska transportowego o przywrócenie zawodu kierowcy do szkół nie przynoszą wielkich owoców. Krótko mówiąc, dzieje się mniej więcej to, co na Zachodzie od lat – ludzie wzbraniają się przed podejmowaniem pracy, o której wiedzą, że jest ciężka, że niesie wiele ograniczeń w prywatnym życiu. To szerszy temat, ale skoro pod wieloma względami nasz kraj idzie śladem „starej Unii”, to dlaczegóż miałby inaczej zachowywać się w kwestii „ciężkich” zawodów?

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z Euzebiuszem Gawrysiukiem, z Komisji ds. Szkoleń ZMPD

1 września 2016 r. stanowisko National Sales Managera firmy DAF Trucks Polska objął Mariusz Piszczek, który związany jest z firmą DAF od ośmiu lat. Od 2008 do 2013 roku pełnił funkcję District Parts Managera w Paccar Parts, a przez ostatnie trzy lata, do objęcia obecnej funkcji, pracował na stanowisku Area Sales Managera w DAF Trucks Polska. Mariusz Piszczek uzyskał tytuł magistra inżyniera mechaniki i budowy maszyn na Politechnice Poznańskiej, na Wydziale Maszyn Roboczych i Transportu.

LINK, bardzo prężnie rozwijająca się polska firma z sektora TSL, podpisała kontrakt na zakup 100 nowych naczep Wieltonu. Spółka rozbudowała już swoją flotę do ponad tysiąca jednostek transportowych.

Echa paryskiej premiery Scanii nie milkną głównie za sprawą lokalnych prezentacji nowego modelu. Scania Polska SA zorganizowała uroczyste pokazy, na które byli zaproszeni m.in. przewoźnicy, a wśród nich stali klienci i użytkownicy pojazdów szwedzkiej marki. Sporą grupę gości zaproszonych przez krakowski i gliwicki oddział polskiego przedstawicielstwa zgromadziło Alvernia Studios.

We Wrocławiu trwa budowa jednego z największych salonów Mercedesa w Europie. Grupa Wróbel, dealer niemieckiej marki, planuje przeprowadzić się do nowego obiektu jeszcze w tym roku. Inwestycja przy ul. Granicznej we Wrocławiu to 9500 m2 powierzchni użytkowej, na których znajdzie się: 36 samochodów ekspozycyjnych, stanowisko dedykowane modelom AMG, G Corner, centrum samochodów zabytkowych, Van ProCenter, kawiarnia, kilkanaście stanowisk serwisowych, stacja kontroli pojazdów, trzy myjnie (w tym jedna automatyczna), magazyn opon, 320 miejsc parkingowych i centrala administracyjna firmy. Ponadto obok salonu głównego wybudowany zostanie salon sprzedaży samochodów używanych (dealer posiada największy stock samochodów używanych w Polsce).

Model T należący do nowej gamy pojazdów marki RT został zaprojektowany z myślą o kosztach eksploatacji, bo tego wymaga współczesny rynek. Liczy się niskie zużycie paliwa dyktowane cenami ropy naftowej oraz dyrektywami unijnymi.

Nowości

24
 

Nowa Scania jest z wyglądu mocno zmieniona, ale jednocześnie jest kontynuacją dotychczasowej gamy. Jak mówią w Södertälje – masa detali sumuje się w ostateczny wynik.

Wygląda na to, że czas zapaści i kłopotów Kögel ma już za sobą, bo przygotowuje na jesień dużą porcję nowości, w tym najlżejszą w swej historii naczepę Light Plus.

 

51
 

Crafter czerpie z designu i jakości swojego mniejszego brata, Transportera 6. generacji. Nowy Crafter będzie oferowany w wielu wersjach, w tym także o bardzo dużym tonażu.

Technika

28
 

Przekładnia główna to jeden z najważniejszych komponentów układu napędowego, odpowiadający m.in. za ekonomię zużycia paliwa.

Problemy

32
 

Wzorem ubiegłych lat z początkiem września w Tęgoborzu z przedstawicielami władz spotkali się przewoźnicy, by porozmawiać o najbardziej palących problemach, z którymi borykają się na co dzień.

Po zawarciu 1 kwietnia br. porozumienia z Rosją wydawało się, że wymiana zezwoleń i wykonywanie przewozów towarowych między naszymi krajami przynajmniej na jakiś czas się uspokoi i unormuje. Okazuje się, że jednak nie.

Rynek

36
 

Z jednej strony dział samochodów dostawczych Mercedesa ma się świetnie, w ub. roku sprzedał 321 tys. samochodów, a w tym będzie ich nawet więcej. Z drugiej – nasz sposób życia się zmienia i dostawcy furgonetek nie mogą tego nie zauważać.

Informacje

37
 

Firma Inter-Car z Rybnika zajmuje się sprzedażą i serwisem wielu marek samochodów osobowych i dostawczych, a także serwisem samochodów ciężarowych oraz autobusów marki Mercedes-Benz, Fuso i Setra.

Wrocławska Fundacja Truckers Life od trzech lat z powodzeniem zmienia życie i wizerunek polskich kierowców zawodowych. Za sprawą prowadzonych kampanii i projektów motywuje do zmiany stylu życia oraz dbałości o kondycję.

6 września 2016 r. w siedzibie Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu odbyły się wielkopolskie obchody Święta Inspekcji Transportu Drogowego.

Konkurs

38
 

Co dwa lata największa w świecie organizacja kierowców zawodowych UICR organizuje mistrzostwa. Tegoroczna, jubileuszowa edycja miała miejsce w Finlandii, w malowniczej miejscowościJyväskylä Paviljonki,

To konkurs zorganizowany przez Szkołę Doskonalenia Jazdy Best Driver, który odbył się w sierpniu na torze w Międzychodziu (Dolsku), w którym uczestniczyliśmy.

Klub

44
 

Końcówka lata była dla nas świetną okazją do wielu spotkań.

Vademecum

46
 

Jest czymś niezwykle interesującym; mimo iż żaden akt prawny ani urząd nie określił graficznej formy listu przewozowego CMR, to jednak jego postać w obrocie gospodarczym utrwaliła się w jednorodnej postaci w całej Europie.

Różnorakie konkursy dla kierowców zawodowych już na dobre wpisały się w kalendarz imprez branżowych. Tym razem jednak o wrażenia ze startu zapytaliśmy najmłodszych trakerów w Polsce, startujących w „Young best driver”, gdzie górna granica wieku wynosiła zaledwie 26 lat…

Kontrole

56
 

Fakt, że kierowca w czasie kontroli proszony jest o okazanie tarczek lub wydruku z tachografu przez funkcjonariuszy ITD czy policji nie dziwi nikogo. Niemniej nie każdy wie, że takie same uprawnienia pod tym względem mają również celnicy.

Panorama firm

58
 

Janusz Burek zaczynał od spedycji kontenerowej w 1997 roku, potem po mniej więcej pół roku zajął się również transportem, by w roku 2000 poszerzyć zakres usług o agencję celną.

Wyłączenie to stosowane jest zwykle przy organizacji przewozu w łańcuchu transportowym drogowo-lotniczym.

61
 

W zestawie pytań na kwalifikację wstępną szczególne miejsce zajmują pytania dotyczące przewozów.

Trendy

Dr.Marcus

61
 

Traker radzi

62
 

Trójosiowa naczepa w z dwuosiowym ciągnikiem siodłowym tworzy zwrotny zestaw o dużej ładowności, jednak słabą stroną tej kombinacji jest trwałość opon naczepy.

Władysław Wądołowski swe pierwsze prawo jazdy zdobył już w wieku 16 lat, kończąc przyzakładową szkołę PKS w Szczecinie. Dwa lata później legitymował się już zawodowym prawem jazdy…

Tning

66
 

Volvo FH 16 o mocy 750 Km z firmy Tomex-Trans wyróżnione na ostatnim zlocie Master Truck za „fantazję”. Jest to auto „bogate” pod każdym względem, gdyż doskonale prezentuje się zarówno z zewnątrz, jak i w środku kabiny.

Historia

68
 

Rocznik 1989, własność Rafała Pospiecha to model ciężarówki terenowej z przeznaczeniem dla armii NRD, który produkowany był w wersjach: skrzyniowy, zdejmowany kontener sanitarny i wóz sztabowy.

Fani nie zawiedli! Pomimo zmiennej pogody przed sceną w Parku Miejskim przez trzy festiwalowe dni i noce gromadził się kilkutysięczny tłum – od weteranów po ich wnuki i prawnuki.

Żartem

72
 

Giełda

Eurotax

73
 

Horoskop

74
 

Prenumerata

76
 

Ogłoszenia

78
 

Krzyżówka

82
 
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...