Spis treści nr 11/2016 Zamów numer

Humor

3
 

Spis treści

4
 

Od redakcji

5
 

Bez żadnej przesady wystawa IAA w Hanowerze to jedna z największych na świecie imprez branży motoryzacyjno-transportowej. To powoduje, że nasze relacje muszą być podzielone, by przekazać Wam wszystko, co ważne. W pierwszej części zajęliśmy się tymi „eksponatami”, które były najbardziej zauważalne i oglądane przez gości IAA. Jednak ciekawych i ważnych informacji zebraliśmy oczywiście więcej, na nie jednak przyjdzie czas trochę później.

Wywiad

6
 

Rozmowa „Polskiego Trakera” z posłem Jerzym Polaczkiem, członkiem Komisji Infrastruktury, byłym ministrem transportu.

Aktualności

8
 

Stawiają na innowacyjność, kapitał ludzki i rozwijają się dwa razy szybciej niż inne firmy. Generują o 40% wyższe dochody w porównaniu z pozostałymi dużymi przedsiębiorstwami w kraju i mają kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki. To Asy, czyli 320 firm, które napędzają polską ekonomię. Wśród nich znalazła się Grupa Wróbel – dealer marki Mercedes-Benz.

Iveco ogłosiło w trakcie Targów IAA w Hanowerze podpisanie umowy z operatorem logistycznym Ludwig Meyer GmbH & Co. KG na dostawę 20 ciężarówek Iveco Stralis NP. Będą to pierwsze zasilane skroplonym gazem ziemnym LNG długodystansowe ciężarówki na niemieckim rynku. Ludwig Meyer, firma z siedzibą we Friedrichsdorf, jest stałym partnerem Iveco, posiadającym bogatą historię innowacji w zakresie pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym CNG oraz pojazdów elektrycznych. W najbliższym czasie przedsiębiorstwo ma zamiar skierować 20 nowych ciężarówek Stralis NP do obsługi łańcucha logistycznego świeżej żywności oraz dystrybucji żywności na obszarze Berlina.

W czasie niedawnych Targów IAA w Hanowerze tytuł „Truck of the Year 2017” przypadł Scanii serii S. Wiele rozwiązań zastosowanych w tym modelu ciężarówki pochodzi od firmy SKF.
To efekt trwającej od ponad 10 lat współpracy inżynierów obu firm przy projektowaniu tych pojazdów. Dzięki temu rozwiązania dostarczane przez SKF tworzone były od początku z myślą o konkretnych zastosowaniach. Firma SKF zaprojektowała do nowego pojazdu m.in. łożyska skrzyni biegów, podpór wału czy silnika oraz uszczelnienia. Udoskonalono również konstrukcje piast w poszczególnych kołach, a zastosowanie nowych rozwiązań pozwoliło na zmniejszenie tarcia aż o 30%. Scania i SKF mają za sobą wieloletnią współpracę, w której zawsze na pierwszym planie było spełnienie oczekiwań kierowców. Efektem tego jest pojazd ciężarowy nowej generacji, w którym można zagwarantować komfortowe i bezpieczne miejsce pracy.

Przez najbliższe półtora roku w kopalni Boliden w Kristinebergu (Szwecja) testowane będą w regularnej eksploatacji autonomiczne samochody ciężarowe Volvo FMX. Celem testów jest sprawdzenie, jak ta technologia może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i wydajności transportu realizowanego w trudnych warunkach na ograniczonym geograficznie obszarze.

prezentacja

16
 

Zalety kabiny Super Space Cab nabierają szczególnego znaczenia w pojazdach niskopodwoziowych, natomiast rozbudowany system automatycznego sterowania sprawdza się w napędach wszystkich odmian ciągników drogowych.

Pojazdy i zabudowy marki Wecon wykonuje firma Wesob sp. z o.o. powstała w 1995 roku (Strumień w województwie śląskim).

wystawy

24
 

Taka wielka impreza jak wystawa IAA ma co najmniej trzy wymiary albo poziomy.

W 39 edycji konkursu na International Truck of the Year 2017 zwyciężyła nowa generacja Scanii. Nie było to wielkim zaskoczeniem, bo premiera nowej rodziny ciągników odbyła się niedługo przed Wystawą IAA w Hanowerze.

Wprawdzie o szansach nowego Craftera na statuetkę IVOY mówiło się od pewnego czasu, ale – co potwierdziły wyniki głosowania 24 jurorów z wiodących europejskich magazynów branży transportowej – konkurencja była w tym roku bardzo mocna.

 

Scania jest kolejnym producentem, który od listopada br. oferuje swe pojazdy wyposażone m.in. w ogumienie koreańskiej marki.

 

Szkolenia

34
 

Polskie Stowarzyszenie Biegłych Sądowych do spraw Wypadków zorganizowało sympozjum, którego tematyka związana była z wypadkami drogowymi z udziałem samochodów ciężarowych i autobusów.

Drogi

37
 

Kiedyś woj. lubelskie dołączy do grona tych, które mają dostęp do autostrad (A-2 na północy regionu) i które są dobrze skomunikowane z resztą kraju. Rzeczywistość jest dziś jednak inna.

 

Napięcie wśród uczestników czuło się od początku, gdy poszczególne zespoły z 28 krajów zjeżdżały do Göteborga na finał światowy konkursu Volvo Drivers’ Fuel Challenge.

DB Schenker po raz siódmy zorganizował Mistrzostwa Bezpiecznej i Ekonomicznej Jazdy. Mistrzostwa odbyły się 10 września 2016 roku na terenie największego terminalu firmy w Młochowie koło Warszawy.

Na zaproszenie programu „Jedynka w drodze”, nadawanego w Polskim Radiu Program 1, zarząd naszego stowarzyszenia odwiedził nocną audycję dla kierowców.

Produkowane przez niemal 20 lat poprzednie wersje Experta i Jumpy nie zasłynęły właściwie żadnymi ekstra cechami, atrakcyjność stylistyczną włączając, a jednak został bardzo dobrze przyjęty przez użytkowników.

Panorama firm

52
 

Firma swą działalność na rynku transportowym rozpoczęła w roku 1988, a dziesięć lat później po reorganizacji została spółką jawną, którą zarządzają bracia Jerzy i Bogdan Halczuk.

kontrole

54
 

Umowa ATP została sporządzona w Genewie 1 września 1970 r., a w życie weszła sześć lat później. Polska ratyfikowała tę konwencję w 1984 roku.

 

ratownictwo

56
 

Otóż, w przypadku prawdziwej akcji ratunkowej ważny jest sposób wynoszenia osoby poszkodowanej, ale istotne jest też to, jak ją ułożymy w oczekiwaniu na fachową pomoc.

 

traker radzi

58
 

Urządzenia zakłócające działanie tachografu zwykle dezaktywują ABS, ESP, a także układy sterujące zawieszeniem, powodując utratę stateczności ruchu i poważne zagrożenie bezpieczeństwa na drodze.

 

ADR

60
 

Tym razem Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa ADR zorganizowana w Opolu w zdecydowanej części dotyczyła roli kierowcy w bezpiecznym transporcie towarów niebezpiecznych.

Jeszcze przed wojskiem udało mu się zrobić na kursie dla przedpoborowych prawo jazdy, dzięki czemu w czasie zasadniczej służby jeździł początkowo Żukiem, a potem Starem 200 i autobusem marki Autosan.

Nie jest tajemnicą, że zawód kierowcy z roku na rok traci na prestiżu i atrakcyjności. Z drugiej strony, osoby świeżo po kursach mają problemy z podjęciem pracy, bo brak im doświadczenia. Zapytaliśmy więc młodych trakerów, dlaczego swe zawodowe życie, mimo wszystko, postanowili związać z kierownicą?

To Scania R 560 z silnikiem V8 z roku 2013, jeden z ciekawiej ozdobionych pojazdów we flocie firmy Repiński Transport Spedycja z Kościerzyny.

Historia

68
 

Star 66 to polski terenowy samochód ciężarowy o ładowności 4,5 tprodukowany w latach 1958-1965 przez Fabrykę Samochodów Ciężarowych Star. Opisywany egzemplarz to jeden z ostatnich modeli, który opuścił fabrykę w Starachowicach.

 

sport

J. Hahn mistrzem po raz czwarty!

70
 

Żartem

71
 

horoskop

72
 

prenumerata

74
 

Giełda

Eurotax

76
 

Ogłoszenia

77
 

Krzyżówka

82
 
 
Wróć
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...